W kościele na Siekierkach może przebywać na nabożeństwach tylko 45 wiernych. Nie będzie procesji eucharystycznej . Kaplica NMP Królowej Wyznawców będzie wykorzystana tylko do modlitwy indywidualnej.
Jednak wierni mają możliwość łączyć się w modlitwie z Sanktuarium poprzez transmisję na you tube mszy świętej odpustowej o godz. 11 .00.
Celebransem i kaznodzieją będzie o. dr Ireneusz Klimczyk, franciszkanin z Instytutu Maryjno – Kolbiańskiego w Niepokalanowie.
77 lat temu na drzewie kwitnącej wiśni 12 letnia Władzia Fronczak zobaczyła Matkę Bożą. Było to w czasie wojny, 3 maja 1943 r.
Od tego czasu Maryja i Pan Jezus ukazywali się Władzi aż do 15 września 1949 r.
Jednak Władzia Fronczakówna, później z męża Papis nie była jedyną osobą, której ukazywała się Matka Boża na Siekierkach.
Drugą wizjonerką na warszawskich Siekierkach była Bronisława Kuczewska z domu Trembicka (1907 – 1989). Jej historię życia i wizje opisali Ewa Storożyńska i o. Józef Maria Bartnik SJ w książce „Przepowiednie Maryi o losach Polski .Historia nieznanych objawień” . Publikacja ta powstała w oparciu o książkę Bronisławy Kuczewskiej „ Wykonanie woli Bożej”.
Bronisława Kuczewska jako biedna, wiejska dziewczynka doznała wizji Marki Bożej po raz pierwszy w kościele w Dobrem k/ Mińska Maz. w uroczystość Wniebowzięcia NM Panny 15 sierpnia 1922 r. Matka Boża błogosławiła wówczas ręką zebranych na sumie ludzi i przyniesione zioła. Wcześniej Bronia widziała Matkę Bożą we śnie kilkanaście razy.
Jako młoda kobieta Bronisława, już mieszkanka Warszawy otrzymywała polecenia od Matki Bożej udania się do osad Budziszyn i Przygody dla modlitwy. Tam ukazywała jej się Maryja, przekazując polecenia.
W 1943 roku Matka Boża odpowiedziała na prośbę ciężarnej Bronisławy o zwolnienie jej z obowiązku dalekich wyjazdów poza Warszawę : „Dziecino, nie będziesz już do mnie przychodzić do Przygód, wybieram sobie inne miejsce w Warszawie na Siekierkach. Będziesz miała tylko 2 kilometry od tramwaju na Czerniakowskiej i tam masz chodzić”. Bronisława dodaje w swojej książce „ I ujrzałam 13 letnią dziewczynkę, której Matka Boża miała się ukazać za 5 dni”.( „Wykonanie woli Bożej” B. Kuczewska).
Od tej pory Bronisława Kuczewska przybywa na Siekierki sama, z rodziną jak też w towarzystwie grupy modlitewnej Grono Matki Bożej i Miłosierdzia Bożego. O udziale „Grona warszawskiego” w modlitwach na Siekierkach wspomina Władysława Papis w swojej książce „Spotkania z Matką Bożą w Warszawie na Siekierkach 1943 – 2003” .
Władysława Eugenia Papis (1930 – 2016) wspomina też w swojej książce jednodniową pielgrzymkę wraz z mamą do Budzieszyna, Przygód i sanktuarium w Mokobodach 12 września 1943 r. Można przypuszczać, że propozycję odbycia takiej pielgrzymki Władzia i jej mama otrzymały właśnie od Bronisławy Kuczewskiej .
Na Siekierkach Bronisława doznaje objawień Matki Bożej i Pana Jezusa przez 38 lat , tj. od 1943 r. aż do 1981 r.
Bronisława pisze w swojej książce „ Wykonanie woli Bożej” o spotkaniach z Matką Bożą na Siekierkach: „28 maja 1943 roku pojechałam z mężem i małym dzieckiem , 23-dniowym niemowlęciem na Siekierki, gdzie 3 maja objawiła się Matka Boża, i miałam z Nią tam po raz pierwszy objawienie. Odtąd chodziłam na Siekierki i tam otrzymywałam od Matki Bożej polecenia do wykonania przez 38 lat, aż do 1981 roku. Kilka razy w miesiącu nawiedzałam to miejsce, a szczególnie każdego 3 i 28 dnia miesiąca oraz w uroczystości Matki Bożej”.
Dalej Bronisława Kuczewska pisze: „3 czerwca 1943 roku poszłam z synkiem na ręku na Siekierki. Ujrzałam Matkę Najświętszą, która powiedziała mi, że pragnie, aby na tym miejscu wybudować klasztor. Powiedziała też, że to będzie jakby druga Częstochowa dla Warszawy, że ludność nie będzie musiała tak daleko jeździć, względnie chodzić. Będą mogli przychodzić na Siekierki”.
Po zakończeniu wojny i okupacji niemieckiej w jesieni 1946 r. nawiedzający miejsce objawień na Siekierkach rozpoczęli budować kapliczkę, przynosząc cegły z gruzów Warszawy.
Kapliczka była gotowa 3 maja 1946 r. jednak poświęcenie jej nastąpiło dopiero 3 maja 1949 r.
Własne usilne starania w różnych parafiach i zakonach o poświęcenie kapliczki na Siekierkach opisuje Bronisława Kuczewska w swojej książce.
W styczniu 1980 r. Prymas Tysiąclecia Sł. Boży ks. kard. Stefan Wyszyński poleca pijarom tworzenie ośrodka duszpasterskiego na Siekierkach. Właściciele terenu przekazali grunt w darowiźnie pod budowę klasztoru i kościoła. 15 października 1984 roku następca Prymasa Tysiąclecia Kard. Józef Glemp poświęcił plac pod budowę kościoła.
W orędziach przekazanych do obydwu wizjonerek Matka Boża i Pan Jezus wzywali do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Przepowiadali kary, jeśli ludzie się nie nawrócą.
Można przypuszczać, że gdyby modlitwa ze strony warszawian była silniejsza i bardziej wspólnotowa nie nastąpiłaby klęska Powstania Warszawskiego i stolica nie byłaby zdruzgotana.
Dlaczego brak jest obecnie osoby Bronisławy Kuczewskiej w oficjalnej historii Sanktuarium na Siekierkach ?
Chociaż Bronisława Kuczewska z racji swej pobożności, prorokowania, mistycyzmu, szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego i działalności charytatywnej była znana wielu księżom, zakonnikom , proboszczom , biskupom, nigdy nie została przedstawiona ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Pozostawała jakby w cieniu, chociaż znały ją w Warszawie i poza Warszawą setki , jeśli nie tysiące ludzi. W czasie jej choroby w ostatnich latach życia w jej domu specjalnie dla niej msze święte odprawiali księża diecezjalni i zakonni, a także biskupi w tym proboszcz par. św. Wojciecha ks. Edward Majcher.
Aby szerzej zapoznać się z postacią tej osoby, której Matka Boża przepowiedziała mające wkrótce nastąpić objawienia na Siekierkach polecam książkę Ewy Storożyńskiej i o. Józefa Marii Bartnika SJ w książce „Przepowiednie Maryi o losach Polski Historia nieznanych objawień”.
Sądzę, że najwyższy czas dołączyć Bronisławę Kuczewską do oficjalnej historii Sanktuarium na warszawskich Siekierkach.
Tym bardziej, że autorzy książki po raz pierwszy dowiedzieli się o mistyczce Bronisławie Kuczewskiej właśnie od pijara, o. Józefa Jońca 1959 – 2010) , który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Orędzia , przekazane wizjonerkom z warszawskich Siekierek są stale aktualne. Modlitwa o oddalenie zarazy i innych niebezpieczeństw od Polski i świata jest obecnie szczególnie wskazana.
Bronisława Kuczewska w czasie wojny i po wojnie gromadziła ludzi w różnych domach oraz we własnym domu na modlitwie, na nocnych czuwaniach.
Także Władzia Fronczakówna w czasie wojny gromadziła dzieci i dorosłych na modlitwie w domu i na podwórku.
Właśnie teraz, w czasie pandemii, gdy w kościołach mamy istotne ograniczenia ilościowe wiernych, modlitwa w domu jest koniecznością.
Przykład modlitwy w domu dali nam nasi przodkowie oraz wizjonerki z Siekierek – Bronisława Kuczewska i Władysława Papis.
Jak informuje proboszcz parafii na warszawskich Siekierkach o. Tadeusz Suślik SP z uwagi na wyjątkowe warunki tego roku na sumie odpustowej brak będzie biskupa.
Anna Dziemska