30 lipca 2014 r. obchodzimy wyjątkową rocznicę 75-lecia powrotu benedyktynów na wzgórze tynieckie. Z tej okazji pragniemy zaprosić na wystawę „Tyniec w malarstwie i w rycinie”, którą będzie można zobaczyć od 30 lipca do 31 sierpnia.
Zobacz zdjęcia z powrotu benedyktynów i odbudowy klasztoru
Mnisi w trudnej przedwojennej rzeczywistości zastali klasztor w ruinie. Dużym wysiłkiem i przy wsparciu wielu ludzi dobrej woli opactwo stopniowo podnosiło się z ruin, a proces jego odbudowy zakończył się raptem 6 lat temu.
Jak czytamy w najnowszej historii opactwa tynieckiego: Spośród różnych możliwości nowej fundacji powracała wciąż myśl o powrocie do Tyńca, który wyróżniał się swą długowiekową historią. Pierwszym przyczółkiem fundacji był, otwarty w 1936 r. w Rabce, dom św. Benedykta, przy którym prowadzono internat dla młodzieży gimnazjalnej.
Po trzech latach zabiegów ostatecznie zapadła decyzja o przeniesieniu się do Tyńca. Stało się to możliwe dzięki zgodzie biskupa krakowskiego, księcia Adama Sapiehy. W lipcu 1939 r. grupka mnichów przeprowadziła się z Rabki do Tyńca. Oficjalny powrót i przejęcie klasztoru miało miejsce 30 lipca t.r.