70 lat Wydziału Teologicznego i Kolegium Jezuitów w Warszawie

Z radością informujemy, że mija 70 lat, gdy w sierpniu 1952 roku jezuicki Wydział Teologiczny Bobolanum został przeniesiony do Warszawy do ówczesnego Domu Pisarzy Towarzystwa Jezusowego przy ul. Rakowieckiej 61.

Zamieszkało tam wówczas sześciu ojców profesorów (Józef Buchholtz, Włodzimierz Kamiński, Franciszek Macios, Józef Majkowski, Stanisław Styś i Bogusław Waczyński) oraz 18 jezuickich kleryków studiujących teologię.

Przed wojną studia odbywały się w Kolegium Bobolanum, które mieściło się w Lublinie. Było to centrum formacyjne dla jezuitów dwóch obrządków: łacińskiego i bizantyjskiego. Obok Polaków studiowali tam zakonnicy z Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii, Niemiec, Węgier, Rumunii, Litwy i Łotwy.

W 1939 roku wojsko niemieckie zajęło cały budynek kolegium na cele szpitalne. Wielu kleryków i księży zostało aresztowanych.

W okresie powojennym w budynku zorganizowano polski szpital wojskowy, a ostatnich jezuitów usunięto z gmachu w 1951 roku.

Do dziś lubelskie Bobolanum nie zostało zwrócone jezuitom i jest siedzibą szpitala wojskowego. Do roku 1952 studia teologiczne odbywały się w różnych lokalizacjach, w Nowym Sączy, Starej Wsi i Krakowie. Ostatecznie w 1952 roku jezuiccy klerycy rozpoczęli naukę w dzisiejszym Kolegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

W tych dniach jezuici spotkają się w Kolegium, by w kameralnym gronie świętować jubileusz 70-lecia.

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle