70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

Za poległych i żyjących Powstańców modlą się dziś warszawscy dominikanie.U dominikanów na Freta był powstańczy szpital. Z klasztorem na Służewie związany był ojciec Michał Czartoryski, powstańczy kapelan. Powstanie trwało 63 dni. W czasie dwumiesięcznych walk zginęło kilkanaście tysięcy powstańców Armii Krajowej i prawie 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. To jedno z najtragiczniejszych i najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski. Mimo klęski – stało się natchnieniem dla kolejnych pokoleń Polaków marzących o wolnej ojczyźnie.

Tysiąc ofiar w kościele

W dominikańskim kościele św. Jacka na stołecznej Starówce o wojskowych i cywilnych ofiarach Powstania Warszawskiego oraz za tych, którzy przeżyli modlitwy będą zanoszone dziś podczas każdej mszy świętej.

W czasie Powstania w tutejszym klasztorze miał swoją siedzibę dowódca grupy Północ, pułkownik Karol Ziemski „Wachnowski”, który dowodził stąd bohaterską obroną Starego Miasta. Zaś w kościele św. Jacka działał duży szpital powstańczy – co narażało to miejsce na wściekłe ataki Niemców. W wyniku bombardowań i ciężkiego ostrzału artylerii w podziemiach świątyni zginęło ponad 1000 osób – rannych żołnierzy Armii Krajowej i szukających schronienia warszawiaków.

Dwa lata temu na placu przed kościołem otwarto stałą wystawę plenerową „Oblicza wolności”. Ekspozycja promuje przyszłe „Muzeum Miejsca Freta 10”, które ma powstać w podziemiach klasztoru. Wystawa ukazuje historię Warszawy przez pryzmat kościoła św. Jacka i klasztoru dominikanów, zwłaszcza w kontekście Powstania Warszawskiego.

W tym roku przez cały sierpień czynna będzie także wystawa plenerowa, zatytułowana „Michał Czartoryski – błogosławiony dominikanin”. 13 czerwca – w 15. rocznicę beatyfikacji kapelana Powstania Warszawskiego – odsłonił ją przed kościołem dominikanów na stołecznym Służewie biskup polowy Wojska Polskiego, Józef Guzek. Teraz ekspozycja trafia na Freta.

Nie zostawił rannych

W intencji powstańców modlić się będą także bracia kaznodzieje w kościele św. Dominika na Służewie. Modlitwy będą zanoszone podczas każdej mszy świętej. O 17.30 w intencji poległych odmówiony zostanie różaniec przy symbolicznym grobie powstańczym, który znajduje się na tyłach klasztoru ojców dominikanów.

Ze służewskim klasztorem związany był właśnie bł. Michał Czartoryski – powstańczy kapelan walczącego na Powiślu Zgrupowania AK „Konrad”. Po otoczeniu 6 września 1944 roku przez Niemców powstańczego szpitala, mimo nalegań przyjaciół, nie skorzystał z możliwości bezpiecznego opuszczenia placówki wraz z cywilnym personelem, lecz pozostał z ciężko rannymi. Tego samego dnia wraz z nimi został rozstrzelany przez hitlerowców.

13 czerwca 1999 roku papież Jana Paweł II ogłosił w Warszawie ojca Czartoryskiego – jako jedynego dominikanina – błogosławionym w gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej. Od 2005 roku jest patronem rodzinnego Jarosławia.

Więcej (zdjęcia) na: www.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP