22 października 2017 roku w Kaplicy Trójcy Świętej w Domu Misyjnym Księdza Orione w Zduńskiej Woli obchodzono jubileusz 55-lecia Duszpasterstwa Niesłyszących. Uroczystą Mszą Świętą odprawił ks. Władysław Kubiak FDP, ks. Paweł Bednarek FDP oraz ks. Michał Szczypek FDP. Był to czas wspólnej modlitwy, życzeń i podziękowań na Akademii Dziękczynnej oraz budowaniu relacji przez wspólne rozmowy.
Duszpasterstwo Niesłyszących w Zduńskiej Woli działa przy Domu Misyjnym Księży Orionistów. Skupia osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich rodziny, a także grupę wolontariuszy – młodzież, która uczy się języka migowego. W dzisiejszym społeczeństwie istnieje wiele stowarzyszeń, klubów, związków i innych organizacji o różnym przekroju. Skupiają dzieci, młodzież i dorosłych… Chorych, niepełnosprawnych, umierających… Bezdomnych, biednych, samotnych… Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Księża Orioniści powstało, aby takim ludziom pomagać i prowadzić ich do Chrystusa, Kościoła i Papieża. To dlatego pragniemy otaczać opieką także ludzi niesłyszących.
Osoby niesłyszące często bywają niezauważone w naszym społeczeństwie… Dla wielu słyszących spotkania w gronie rodzinnym, przyjaciół, znajomych; spotkania w różnych urzędach, sklepach; spotkania z przypadkowymi osobami które pytają tylko o godzinę, czy ulicę są oczywiste – to codzienność… Dla osób niesłyszących – to praktycznie niemożliwe… Nie mogą porozmawiać z każdym, nawet w gronie rodzinnym; nie mogą zapytać o to, co podstawowe; nie mogą tak łatwo zrobić zakupów; nie mogą… Pojawia się bariera – brak słuchu i brak języka. Jest to bariera, która ogranicza niesłyszących do wąskiego grona znajomych… którzy znają ich język komunikowania.
Duszpasterstwo Niesłyszących w Zduńskiej Woli zostało założone przy Domu Misyjnym Księży Orionistów w roku 1962, jako odpowiedź na podstawowe potrzeby życiowe niesłyszących. Pierwszym kapłanem orionistą, który zaczął gromadzić ludzi niesłyszących i słabo słyszących był ks. Jakub Sowa. Kolejni duszpasterze żywo angażowali się w pracę z niesłyszącymi, organizując dla nich katechezy, Msze święte w języku migowym – sami ucząc się stopniowo tego języka. Od samego początku w Duszpasterstwo Niesłyszących włączali się alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Powoli Duszpasterstwo zaczęło budzić coraz większe zainteresowanie. Wielu ludzi młodych zaczęło przychodzić na spotkania modlitewne i Msze święte. Obecnie jest to młodzież, która uczy się języka migowego, która stanowi silną grupę Wolontariatu.
Za: www.orione.pl