Nabożeństwem drogi krzyżowej w lesie grąblińskim oraz Mszą św. na ołtarzu koronacyjnym rozpoczęły się obchody złotego jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.
Wierni, którzy o godz. 17.00 zgromadzili się w lesie grąblińskim, czyli miejscu objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce, uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej. Modlitewne rozważania prowadził ks. Sławomir Homoncik MIC, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Marianów. Następnie procesja udała się z Grąblina do Lichenia.
O godz. 19.00 Mszy św. przewodniczył i słowo do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Andrzej Pakuła MIC, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów. W homilii ks. Pakuła zwrócił uwagę na doniosłość chwili, jaką jest złoty jubileusz koronacji Obrazu Matki Bożej: „Historia zbawienia nie zakończyła się wraz z ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, ale ona trwa i dokonuje się w nas. Jezus ciągle do nas przemawia. I możemy powiedzieć, że w sposób szczególny przemawia teraz, kiedy rozpoczynamy tą Mszą św. jubileusz 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej licheńskiej”.
W dalszej części homilii Przełożony Generalny Marianów zwrócił uwagę na to, iż pierwszą uczennicą Jezusa jest Maryja. Mówił: „Gdy Jezus zaczyna nauczać – Ona pierwsza idzie w pielgrzymce wiary”.
Następnie odniósł się do świadków wiary związanych z licheńskim Sanktuarium – żołnierza Tomasza Kłossowskiego oraz pasterza Mikołaja Sikatki, podkreślając, że tak jak im wówczas, podobnie i nam dzisiaj została powierzona misja przekazywania wiary tym, których napotkamy na naszej drodze.
Msza św. została odprawiona na ołtarzu, przy którym 15 sierpnia 1957 roku kard. Stefan Wyszyński nałożył na skronie Maryi koronę papieską.
Licheń Stary, 11 sierpnia 2017 r.
Drugi dzień obchodów złotego jubileuszu koronacji
Drugiego dnia obchodów jubileuszu 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej wspólnoty i ruchy kościelne z diecezji włocławskiej prowadziły ewangelizację na terenie licheńskiego Sanktuarium. Dzień ewangelizacyjny zwieńczyły nieszpory przy ołtarzu koronacyjnym oraz Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice pod przewodnictwem biskupa pomocniczego włocławskiego, Stanisława Gębickiego.
Przez cały dzień na terenie Sanktuarium wierni mogli modlić się z wolontariuszami prowadzącymi ewangelizację. Modlitwę wstawienniczą w kilkuosobowej grupie przeprowadzano z użyciem tzw. „krzesła cudów”. Z kolei przy dzwonnicy naprzeciw domu pielgrzyma „Betlejem” w trakcie całego dnia istniała możliwość wysłuchania świadectw i katechez prowadzonych przez wspólnoty z diecezji włocławskiej.
Działania ewangelizacyjne koordynowała licheńska wspólnota charyzmatyczna „Ekipa dla Jezusa”, posługująca podczas comiesięcznych wieczorów uwielbienia w Licheniu. Ponadto ewangelizację powadziły wspólnoty z Koła, Aleksandrowa Kujawskiego, Lubicza, Włocławka, Dębów Szlacheckich, Zduńskiej Woli, Izbicy Kujawskiej oraz Ochla.
O godz. 18.00 przy ołtarzu koronacyjnym odprawione zostały nieszpory, którym przewodniczył bp Stanisław Gębicki z Włocławka. Po wspólnej modlitwie wierni procesyjnie udali się do licheńskiej bazyliki, aby przed Cudownym Obrazem Matki Bożej uczestniczyć w wieczornej Mszy św., której przewodniczył bp Gębicki, natomiast słowo Boże wygłosił ks. Paweł Naumowicz MIC. Mówił: „Przeszliśmy w procesji do bazyliki. Ta pielgrzymka ma trwać dalej, gdyż Maryja chce nas prowadzić. Nawet, gdy pójdziemy do naszej codzienności, Ona chce nas prowadzić do Boga”.
Kaznodzieja zachęcał także wiernych do czytania i rozważania słowa Bożego w myśl słów ze starotestamentowej Księgi Powtórzonego Prawa – „Słuchaj Izraelu, Pan jest jedyny”.
Jutro kolejny dzień uroczystości z okazji złotego jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył będzie abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.