Ideą organizowanych przez nas uroczystości jest przybliżenie spuścizny jezuickiej w wymiarze duchowym i kulturalnym – serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tych wydarzeniach.
18 maja 2014
11:00 – uroczysta Eucharystia w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Szewskiej w czasie liturgii zaproszony przez ojca Superiora Tadeusza Domerackiego SJ delegat Komitetu Roku Jubileuszowego – o.Krzysztof Dorosz SJ, wygłosi homilię oraz przybliży historię zakonu Towarzystwa Jezusowego.
12:00 – Koncert Zespołu 33 na placu przy ulicy Szewskie.
Odbywający się zaraz po Mszy św. koncert, będzie możliwością wspólnego wielbienia Pana Boga za otrzymane dary i 444 lata obecności jezuitów w Poznaniu. Istniejący od 2007 roku Zespół „33” w swojej nazwie pragnie zawrzeć to, co niemierzalne, co łączy się z kresem ziemskiego życia Jezus, co jest udziałem i wezwaniem dla wszystkich wierzących w Niego: Krzyż, czyli cierpienie oraz życie, czyli Zmartwychwstanie. Poprzez muzykę wyraża wdzięczność i uwielbia Boga w Synu i Duchu Świętym. Muzyka i teksty, zaczerpnięte niejednokrotnie z samego Słowa Bożego, powstały w kontemplowaniu Jego samego „twarzą do ściany” oraz w posłuszeństwie Słowu: „Śpiewajcie Panu pieśń nową” (Ps 33,3). Szczegóły [TUTAJ].
24 maja 2014
19:00 – spektakl Kazania Sejmowe ks. Piotra Skargi w wykonaniu aktora Jana Szczygła.
Piotr Skarga SJ– wybitny jezuita znany także z obrazu Matejki – miał ogromny wkład w historię Polski. Jego pełne pasji i zaangażowania kazania, które w wielu aspektach nie straciły swojej aktualności, zostaną zaprezentowane we fragmentach w znakomitej kreacji artystycznej doskonale wcielającego się w tę rolę aktora, Jana Szczygła. Szczegóły [TUTAJ].
20:00 – pokaz filmu: Śladami jezuitów w Poznaniu.
Po spektaklu zostanie zaprezentowany film stworzony specjalnie na tę okazję przez grupę organizującą jubileusz. Główną ideą filmu jest przybliżenie Poznaniakom tzw. „wielkiej i małej” historii jezuitów w naszym mieście. Podążając śladami jezuitów zobaczymy wspaniałe budynki kolegiaty oraz dotkniemy problemów ich obecnej siedziby. Film ma także na celu wskazanie i opisanie wybitnych jezuitów związanych z Poznaniem jak chociażby ks. Jakuba Wujka , ks. Kacpra Drużbickiego czy o. Czesława Białka.
20:30 – koncert Zespołu ARETE
Całość bloku artystycznego zakończy refleksyjny występ poznańskiego zespołu specjalizującego się w poezji śpiewanej. Grupa powstała w 2010 roku, wykonuje wyłącznie autorskie kompozycje, do których słowa i melodie tworzy założyciel formacji – Jerzy Struk. Nazwa zespołu pochodzi od słowa Areté (gr. αρετη) i oznacza cnotę, męstwo, stałe dążenie do doskonałości moralnej i dzielności etycznej. Szczegóły [TUTAJ].
RED./ kk
Za: www.jezuici.pl