41. Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę

Na Jasnej Górze zakończyła się 41. Pielgrzymka Braci Zakonnych. Spotkanie miało charakter modlitewno – formacyjny. Zebrani brali udział w konferencjach dotykających swoją tematyką, spraw mających realny wpływ na życie zakonników, między innymi ukazanie: zakonnika jako człowieka „modlitwy i nadziei”, oraz dobrodziejstwa i zagrożenia płynące z korzystania z mediów elektronicznych za klauzurą.

W rozmowie z @JasnaGóraNews brat Andrzej Paliwoda, przewodniczący Podkomisji Braci Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, powiedział, że pielgrzymka, która organizowana jest przez podkomisję, którą reprezentuje, ma dla zakonników dwa wymiary: indywidualny oraz wspólnotowy.

– Gromadzimy się dla wspólnej modlitwy oraz rozmów i dzielenia się doświadczeniami – powiedział, dodając, że jest to świetny czas na indywidualną modlitwę i spotkanie z Maryją w miejscu tak szczególnym, jakim jest Jasna Góra.

Wspomniał również, że uczestnicy pielgrzymki wysłuchali dwóch konferencji. Pierwsza dotyczyła sfery ducha, związanych z modlitwą, druga natomiast kwestii nowych technologii w życiu zakonnika.

Wśród prelegentów była prof. Monika Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Temat jej wystąpienia to: „Szanse i zagrożenia związane z używaniem mediów elektronicznych przez osoby konsekrowane (smartfon za klauzurą)”. Prelegentka w rozmowie z @JasnaGóraNews przyznała, że już samo urządzenie staje się problematyczne, ponieważ skonstruowane jest tak, by korzystanie z niego uzależniao użytkownika powodując wzrost dopaminy (hormonu szczęścia). Ponadto twórcy aplikacji pracują nad tym, by prezentowane treści przyciągały uwagę powodując jak najdłuższe przebywanie w tej przestrzeni i jednoczesne zubożenie intelektualne; człowiek zaczyna czytać jedynie tytuły, nie całe artykuły, co daje pole do popisu kreatorom fałszywych informacji. Prof. Przybysz zauważyła, że osoby życia konsekrowanego z racji tego, że dużo czasu spędzają w odosobnieniu, są bardziej narażone na te współczesne pułapki mediów elektronicznych. Z drugiej strony, Internet daje także możliwości ewangelizacji, należy jednak pamiętać, że zasadnicza jej część odbywa się w świecie rzeczywistym. Sieć jest przestrzenią gdzie można zasiać ziarno i wskazać właściwy kierunek.

Br. Wacław, kamilianin, od 36 lat posługuje w Berlinie, ale na pielgrzymkę przyjeżdża co roku. Zauważył, że dzisiejszy świat jest „szalony” i potrzeba znaków takich jak prostota i pokora brata zakonnego, a najlepiej czerpać ich wzorce tu na Jasnej Górze. – Potrzeba swoim życiem świadczyć, że istnieją uniwersalne wartości – powiedział. Przypomniał też, że do pielgrzymki należy się przygotować, co on sam czyni za każdym razem, chociażby zapoznając się z postacią jej patrona.

Br. Andrzej Langowski, franciszkanin, opowiedział o „cichej obecności” polegającej między innymi na wspieraniu ojców i kapłanów, których głównym zadaniem jest praca duszpasterska. – To też czas spędzony na kolanach w kaplicy i trwanie w modlitwie – wyjaśnił. Podkreślił, że sami wierni dają świadectwo owoców tej „cichej obecności” zakonników.

Br. Antoni Procek z Opactwa Cystersów w Wąchocku zauważył, że ponieważ w pielgrzymce biorą udział bracia z różnych zgromadzeń, jest to też szansa do wymiany doświadczeń w zakresie formacji i życia codziennego.

Organizatorem Pielgrzymki jest Podkomisja Braci przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, jest ona także odpowiedzialna za wybór prelegentów oraz patrona. Daje to każdego roku okazję do poznania postaci jednego ze świętych czy błogosławionych. W tym roku był to bł. br. Fabian Stanisz, dominikanin.

Maria Kopacka-Fornal, Jakub Wróbel

Za: www.jasnagora.pl


„Brat zakonny człowiekiem modlitwy i nadziei” – pod takim hasłem odbyła się 41. pielgrzymka Braci Zakonnych w dniach 9-10 października na Jasnej Górze. W Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej zgromadziło się 140 Braci z różnych zgromadzeń. Patronem tegorocznej pielgrzymki był Bł. Michał Giedroyć, polski zakonnik, kanonik regularny, patron chorych, zakrystianów oraz jadwiżanek wawelskich.

W programie mieliśmy Msze Święte, Drogę Krzyżową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec, Apel Jasnogórski, a także spotkanie przy herbacie i kawie.

Na apelu Jasnogórskim 8 października br. Andrzej Paliwoda, przewodniczący Komisji Braci zawierzył całą wspólnotę Braci Matce Bożej i prosił, aby Matka uczyła nas swojego zasłuchania i milczenia, bez którego nie można usłyszeć Boga i doświadczyć Jego obecności w Słowie, Eucharystii i sakramencie pojednania. Dziękował również Maryi za Jej troskliwe spojrzenie pełne miłości i pokoju.

Ważnym elementem pielgrzymki były konferencje. Pierwszego dnia słuchaliśmy ks. Mirosława Toszę ze wspólnoty Betlejem w Jaworznie. On też sprawował dla nas Mszę świętą. Ks. Mirosław nawiązał w swojej konferencji do tematu pielgrzymki mówiąc że, „modlitwa jest korzeniem nadziei”, a „ludzie nadziei to wszyscy, w których rozlana jest miłość Boga”. Mówił również, że najważniejszą akcją ewangelizacyjną współczesnego świata jest „zwykłe codzienne życie z Bogiem i robienie małych rzeczy z miłością”.

Po południu odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia prowadzoną przez braci albertynów. Po koronce sylwetkę patrona pielgrzymki przybliżył Brat Fabian Stanisz dominikanin. Po prezentacji ruszyliśmy na wały, aby odprawić Drogę Krzyżową. Tegoroczne rozważania prowadzili franciszkanie korzystając z myśli swojego Założyciela. Po nabożeństwie odbyło się rekreacyjne spotkanie przy kawie i ciastku, a wieczorem różaniec i Apel Jasnogórski

Drugiego dnia konferencję wygłosiła prof. Monika Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Mówiła o szansach i zagrożeniach związanych z używaniem mediów elektronicznych przez osoby konsekrowane. Uczuliła nas, aby rozważnie korzystać z tego narzędzia, które daje wiele możliwości, ale i stwarza zagrożenie uzależnienia dla samego użytkownika.

Pielgrzymkę zakończyliśmy Eucharystią, której przewodniczył ks. Dariusz Wilk, generał michalitów, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. W homilii Ks. Dariusz podziękował Barciom za ich różne posługi. Prosił, aby każdy modlił się o wytrwałość i otwierał swoje serce na słuchanie słów Jezusa.

Doroczna pielgrzymka Braci jest braterskim umocnieniem i przypomnieniem, że w ramach życia konsekrowanego istnieje taka forma służby Bogu i ludziom. Jest też błaganiem o nowe powołania do tej bardzo potrzebnej misji w Kościele. Pielgrzymka Barci ma również charakter integracyjny, to czas poznawania innych zakonów i różnych duchowości.

Zapraszamy już na koleją 42. pielgrzymkę Braci Zakonnych w dniach 8-9 października 2025 roku.

Br. Remigiusz Rutecki SJ
Sekretarz Komisji Braci

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie