Podkreślił, że decyzja podyktowana jest stanem epidemii i związanymi z nim ograniczeniami sanitarnymi, a także troską o zdrowie i życie pątników i tych, którzy ich przyjmują.
„Podjęliśmy taką decyzję z troski o zdrowie naszych gospodarzy, wszystkich naszych dobrodziejów, którzy przygotowują dla nas posiłki i z którymi spotykamy się na naszej drodze” – wyjaśnił w specjalnym komunikacie ks. Krzysztof Siwek.
Stwierdził, że w obecnej sytuacji organizatorzy pielgrzymki „nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim pielgrzymom zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego”.
„Nakładają one na organizatora szereg obowiązków trudnych do wyegzekwowania w realiach pielgrzymkowych, a także w przypadku wykrycia osoby zakażonej koronawirusem, odsyłają całą pielgrzymkę do kwarantanny instytucjonalnej” – zwrócił uwagę ks. Siwek.
Zapowiedział, że każdego dnia w kościele akademickim św. Anny w Warszawie odbędzie się msza św. o godz. 20.00, a następnie tradycyjny, pielgrzymkowy Apel Jasnogórski, których oprawę i prowadzenie zapewnią poszczególne grupy pielgrzymkowe.
„Dla wszystkich uczestniczących w 40. WAPM zostaną zapewnione 'Przewodniki duchowe’ oraz inne materiały, które pomogą nam duchowo przeżyć pielgrzymkę” – zapewnił ks. Siwek.
Dodał, że oprócz transmitowania wydarzeń stacjonarnych organizatorzy planują także każdego dnia internetowe transmisje na żywo, w tym m.in. godzinki, konferencje, różaniec i „Koronkę do miłosierdzia Bożego”.
Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów – codziennie ok. 35-40 km w 5-6 etapach.
W WAPM idzie 18 grup, w tym jedna grupa wojska. Pielgrzymka przemierza szlak, przechodząc przez 52 parafii, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę.
Za: www.deon.pl