Na Jasną Górę przybyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną ‘cudownego medalika’, ale które także na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej.
Apostolat Maryjny wyrasta ze Stowarzyszenia Cudownego Medalika, który należy kojarzyć z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Maryja poleciła wybić medale według określonego wzoru. Za ich pośrednictwem wierni otrzymywali wiele łask, dlatego zaczęto o nich mówić ‘cudowne medaliki’. Do Polski Stowarzyszenie Cudownego Medalika zostało przeniesione na początku XX w. Po II wojnie światowej, wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, dając Stowarzyszeniu nazwę Apostolat Maryjny.
„Pielgrzymujemy w tym roku po raz 40. na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej za dar ‘cudownego medalika’, który objawiła 27 listopada 1830 r. w Paryżu, w domu macierzystym sióstr miłosierdzia. I dzisiaj właśnie dziękujemy za 190 lat pojawienia się matczynej miłości, wyrytej tak pięknie na ‘cudownym medaliku’ – opowiada ks. Jerzy Basaj, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego – Każdego roku przyjeżdża tutaj na Jasną Górę prawie 4 tys. osób, w tym roku przyjechało ok. tysiąca, więc niech każdy słuchający wyrobi sobie zdanie, jak ten Covid-19 przestraszył człowieka”.
„Przyjechaliśmy pod hasłem, które zawsze wpisujemy w rok duszpasterski ogłaszany w Kościele polskim: ‘Maryja niewiastą Eucharystii’. W życiu każdego apostoła to hasło wpisuje się bardzo prosto, na miarę swoich możliwości apostołowie niemal codziennie uczestniczą w szczycie życia każdego chrześcijanina, jakim jest Eucharystia. A niewątpliwie Matka Boża, która wydała na świat Jezusa Chrystusa, choć w żadnych dokumentach nie ma, że uczestniczyła w Wieczerniku podczas ustanawiania Eucharystii, ale była w Wieczerniku trwając na modlitwie przed zesłaniem Ducha Świętego. I w ten sposób starają się apostołowie maryjni nosić Ją w sercu, tak jak Ona nosiła pod swoim sercem Jezusa, czyli była, można tak powiedzieć, pierwszą monstrancją i tabernakulum dla Pana Jezusa” – podkreśla ks. Jerzy Basaj.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 11.30 na Szczycie, podczas której nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych członków do Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy kielecki.
Pielgrzymów witał w imieniu Jasnej Góry o. Rafał Wilk, podprzeor klasztoru jasnogórskiego. „Niech czas pielgrzymowania i czas Eucharystii sprawowanej w sanktuarium przyniesie błogosławione owoce w waszym życiu – mówił o. podprzeor – Niech was umocni do dawania świadectwa waszej wiary w środowiskach, w których żyjecie, pracujecie, studiujecie, uczycie się. Niech wasze życie, drodzy pielgrzymi, będzie pełne Bożego pokoju, niech będzie błogosławione”.
W homilii bp senior Paweł Socha z diec. zielonogórsko-gorzowskiej, który należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, mówił: „Przesłanie Matki Najświętszej jest następujące – świadectwo. Powinniśmy nosić ‘cudowny medalik’. Dlaczego? Dlatego, że historia 190. lat dowiodła, iż tam, gdzie on się znajduje – w mieszkaniu, w aucie, w różnych miejscach, a kiedy my się naprawdę modlimy na różańcu, modlimy się do Matki Bożej, jesteśmy po prostu bardzo bezpieczni duchowo. Fizycznie mogą się zdarzyć różne rzeczy, ale mamy w sobie taki pokój wewnętrzny, że ktoś nas bardzo, a bardzo kocha. Choćby mi się nie wiem, co stało, to swoim płaszczem macierzyńskim mnie otuli. W naszym życiu nie chodzi o to, żeby znikło cierpienie – ono nie zniknie. Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, że ktoś temu cierpieniu naszemu nadaje głęboki sens zbawczy”.
Msza św. na kanale YouTube Jasnej Góry
Wczoraj, na rozpoczęcie spotkania, została odprawiona Msza św. w bazylice i Droga Krzyżowa na Wałach. Pielgrzymi modlili się wieczorem na Apelu Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem, po którym rozpoczęło się nocne czuwanie.
W sobotę pielgrzymi zgromadzili się na placu jasnogórskim. Wspólnie odśpiewano Hymn Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Pielgrzymi odmówili Modlitwę Różańcową, Nowennę do Matki Bożej Cudownego Medalika i wysłuchali konferencji bpa Mariana Florczyka o historii ‘cudownego medalika’.
o. Stanisław Tomoń / BPJG
Za: jasnagora.pl