40-lecie parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie

– Historia każdej i każdego z nas jest niejako utkana z czynów miłości będących odpowiedzią na miłość Trójcy Przenajświętszej do nas – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. z okazji 40-lecie parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie.

– 40 lat to może nie jest dużo, dlatego że w Krakowie jest wiele parafii, których historia jest kilkusetletnia. Gdy obchodzimy te kilkusetletnie jubileusze, to zazwyczaj wspominamy tych, którzy odeszli, cieszymy się dziedzictwem, pracą i dobrem, które po sobie zostawili. My przez te czterdzieści lat mamy to szczęście, że możemy Bogu i ludziom podziękować za to, co wydarzyło się przez tych 40 lat, chociaż nie wszyscy z budowniczych, z członków naszej wspólnoty, są z nami, bo wielu już odeszło. Ale większość z nas jest i wielu z nas pamięta początki tej parafii – nieraz bardzo trudne, wręcz dramatyczne. Dziś chcemy oddać Bogu chwałę i w tych 40 latach zobaczyć część historii zbawienia, w której uczestniczymy – mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Grzegorz Szczygieł MS.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski rozważał tajemnicę Przenajświętszej Trójcy odwołując się do czytań mszalnych. — Chylimy nasze serca i umysły przed tą największą tajemnicą chrześcijańskiej wiary – jeden Bóg, który jest miłością, a który działa jako Ojciec, jako Syn i jako Duch Święty, w Trójcy Osób. Mamy Go wielbić i mamy dostrzegać wielkość Jego działania, moc Jego działania objawiającą się w mocy działania poszczególnych Osób – mówił metropolita krakowski zachęcając, by w tej postawie wzorować się na Maryi. Ona, w czasie zwiastowania w Nazarecie, doświadczyła mocy działania Trójcy Przenajświętszej — Boga Ojca, który spojrzał na Nią z miłością, Jezusa Chrystusa, którego poczęła w Swoim niepokalanym łonie i mocy Ducha Świętego, która sprawiła, że ten cud przekraczający wszelkie ludzkie wyobrażenia zaczął się w Niej dokonywać.

Arcybiskup podkreślił, że w każdym wierzącym, od momentu chrztu w imię Trójcy Przenajświętszej dokonują się wielkie dzieła Boże. – Odkrywamy ciągle miłość Ojca w Jego opatrzności chroniącej nas przed złem. Karmimy się Słowem Chrystusa i Jego eucharystycznym Ciałem, by nie ustać w drodze do Ojca bogatego w miłosierdzie. Otwieramy się na natchnienia Ducha Świętego, zwłaszcza te, które otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania — mówił metropolita zaznaczając, że jest to okazja do dziękczynienia Bogu za to, co już w nas dokonał i ciągle dokonuje oraz do proszenia, aby dokonywał do końca naszych dni. 

– Historia każdej i każdego z nas jest niejako utkana z czynów miłości będących odpowiedzią na miłość Trójcy Przenajświętszej do nas – mówił arcybiskup dodając, że wśród tych „czynów miłości”, za które należy dziękować, jest parafia Matki Bożej Saletyńskiej — świątynia i żywa wspólnota Kościoła. — Dziękujemy Bogu za nią i prosimy, aby Duch Święty ciągle był wielkim natchnieniem dla tych wszystkich, którzy tutaj przybywają, by wielbić Boga Ojca w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa na życie wieczne — zakończył.

– Tak jak tajemnicą jest to, że Matka Boża wybrała La Salette na swoje objawienie, tak tajemnicą jest też to, że ten fragment krakowskiej ziemi wybrała na swoje miejsce tutaj. Duch saletyński tutaj się unosi. Matka Boża wybrała proste formy wyrazu – płacze, ma prosty strój, postawiła na bliskość, na relację z pastuszkami. Jej obecność tutaj to także obecność Jej duchowych synów — księży i braci misjonarzy saletynów, którzy kontynuują tę specyfikę saletyńskiej parafii, którą można nazwać „mądrą prostotą” – bliskością, relacyjnością i charyzmatem jednania i pojednywania — mówił w imieniu parafian Andrzej Grudzień. Dziękował, że zakonnicy pociągnęli za sobą także wielką grupę osób świeckich, którzy w parafii tworzą liczne wspólnoty.

Krakowska parafia Matki Bożej Saletyńskiej na Osiedlu Cegielniana została erygowana w 1983 r. przez kard. Franciszka Macharskiego. Budowę kościoła rozpoczęto dwa lata później. Konsekrował go kard. Stanisław Dziwisz 1 czerwca 2013 r.

Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów zostało założone w 1852 r. i jest związane z objawieniem Matki Bożej w La Salette. Charyzmatem saletynów jest pojednanie a głównym zadaniem – głoszenie orędzia Płaczącej Pani. Swoją misję zakonnicy realizuję poprzez duszpasterstwo parafialne i głoszenie rekolekcji. Pierwsi saletyni przybyli do Polski ze Szwajcarii w 1902 r. a trzy lata później objęli pierwszą polską parafię i założyli dom zakonny. W Polsce prowadzą m.in. Centrum Pojednania „La Salette” w Dębowcu, Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, a także wydawnictwo i dwumiesięcznik „Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”.

Więcej na: www.diecezja.pl

Wpisy powiązane

Od zera do game changera. 20 lat NINIWY to historia o tym, że Bogu można ufać na serio

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Licheniu

Sprawozdanie Kustosza Jasnej Góry za rok 2024