350 lat od beatyfikacji bł. Salomei

350 lat temu została beatyfikowana bł. Salomea – pierwsza polska klaryska. W niedzielę 19 listopada 2023 r. w kościele sióstr klarysek w Krakowie dziękczynieniu przewodniczył minister prowincjalny franciszkanów, o. Marian Gołąb.

„Dziś przychodzimy, aby podziękować Bogu za bł. Salomeę, która dała początek klaryskom w Polsce. Obecnie w trzydziestu klariańskich klasztorach rozsianych na terenie całej Polski trwają one w modlitwie przed Bogiem za cały świat, za naszą ojczyznę, za Kościół i za każdego człowieka” – mówił prowincjał.

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów przypomniał wiernym wybrane wydarzenia z jej życia, akcentując te jej postawy, które po ośmiu wiekach nadal mogą być inspiracją dla współczesnych ludzi.
„Błogosławiona klaryska uczy nas, że warto zakochać się w Bogu i być wiernym tej miłości w każdych warunkach życia, aż do końca. W dzisiejszym świecie, który traci wiarę w Boga, świadectwo bł. Salomei jest niezwykle aktualne. Dla rządzących i polityków nasza Błogosławiona może być przykładem prawdziwej służby dla dobra narodu. Kobiety i żony mają w niej wzór kobiecości, która dziś jest tak bardzo zagrożona przez ruchy feministyczne. Ci, którzy utracili swoich mężów czy żony mogą uczyć się od Salomei sposobu twórczego przeżycia tego trudnego czasu naznaczonego cierpieniem rozłąki z ukochanym” – wyliczał kaznodzieja.

„To, w czym osobiście widzę wielką nadzieję w odniesieniu do bł. Salomei, to wyzwanie w małżeństwach i rodzinach, których dziś jest bardzo dużo. Prośmy o szczególne jej wstawiennictwo, gdy pojawia się widmo rozwodu w małżeństwie albo niewiary w rodzinie” – przekonywał.

Bł. Salomea (1211/1212–1268) była piastowską księżniczką, córką Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej, oraz starszą siostrą Bolesława Wstydliwego. Była żoną Kolomana, syna króla węgierskiego Andrzeja II. Oboje byli tercjarzami, należeli do III Zakonu św. Franciszka. Zobowiązali się od początku do życia w dziewictwie, co potwierdzili ślubem czystości. Po śmierci męża Salomea postarała się z pomocą braci franciszkanów o utworzenie klasztoru klarysek, do którego sama wstąpiła w roku 1245. Zmarła w opinii świętości i została pochowana w kościele franciszkanów w Krakowie.

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży