320-lecie barokowego kościoła Ojców Bernardynów na Czerniakowie

Warszawscy bernardyni udostępnili do zwiedzania w swoim kościele na Czerniakowie wystawę pt. „Skarby oo. Bernardynów na Czerniakowie”

Turyści i pielgrzymi mogą zaczerpnąć tutaj z bezpośredniego źródła wiedzę o historii tego kościoła i Warszawy. Kościół p.w. św. Antoniego na Czerniakowie, zaprojektowany przez czołowego architekta epoki Tylmana z Gameren i wzniesiony w latach 1686-1689 to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w Warszawie.

Historycy sztuki określają ten kościół mianem „ wybitnego dzieła sztuki barokowej w Polsce” . Do dzisiaj możemy podziwiać tam, wykonane przez włoskich artystów bogate freski i sztukaterie, zdobiące ściany i sufit świątyni.

W ubiegłym roku warszawscy bernardyni obchodzili właśnie 320-lecie wydania aktu fundacyjnego kościoła przez marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Rocznica przypadająca na 19 października 2013 roku zainspirowała bernardynów oraz Biuro Stołecznego Konserwatora zabytków do przygotowania plansz , prezentujących historie czerniakowskiego kościoła.

Wystawa pt.: „Kościół Bernardynów na Czerniakowie – dzieło, artyści i projekty Tylmana z Gameren została zainstalowana i uroczyście otwarta na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków na Nowym Świecie, 18 pażdziernika 2013 r. Na uroczyste otwarcie wystawy przybył prowincjał bernardynów Krakowa o. Jarosław Kania OFM . Obecni byli ojcowie i bracia z warszawskiego klasztoru z gwardianem o. Franciszkiem Zienkiewiczem OFM. Udostępnione są też do zwiedzania krypty , gdzie pochowani są fundator Stanisław Herakliusz Lubomirski i zasłużeni „dobrodzieje” klasztoru i kościoła.

Wystawa „Skarby oo. Bernardynów na Czerniakowie ” otwarta jest przez cały czerwiec, w niedziele przez cały dzień, oraz w soboty od 10.00 do 16. 00

Anna Dziemska

Wpisy powiązane

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie

Franciszkańskie spotkanie na „ojcowiźnie” braci albertynów