– Europie potrzebna jest modlitwa różańcowa i powrót do chrześcijańskich wartości a nie zmiana płci, redefinicja małżeństwa i rodziny, czy rozszerzanie prawa do zabijania najsłabszych. By Europa mogła przetrwać musi wyzwolić się z pychy i niszczącego jej jedność egoizmu – powiedział bp Wiesław Szlachetka podczas Mszy św. inaugurującej 31. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja.
Gdański biskup pomocniczy przypomniał w kazaniu, że to Maryja, którą nasz naród wraz z wiarą w Chrystusa przyjął do siebie, pomagała nam zachować tożsamość i ducha, i potrafiliśmy to uszanować, o czym świadczy scena z „Dziadów”, kiedy po bluźnierczym wobec Jezusa i Maryi monologu Jankowskiego, odzywa się Konrad: „dawno nie wiem, gdzie moja podziała się wiara, nie mieszam się do wszystkich świętych z litanii, lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi”. Jak zauważył bp Szlachetka „dzisiaj bez żadnych skrupułów środowiska lewackie dopuszczają się profanacji imienia i krzyża naszego Zbawiciela, a także wizerunków Jego Matki”. – I tego wszystkiego dokonują przy wsparciu sądów, dla których prawa ludzi wyznających wiarę katolicką nic nie znaczą – mówił
Przypominając objawienia Maryi w Gietrzwałdzie, gdzie mówiła po polsku podkreślił, że „wiara której uczy Maryja przyczynia się do pogłębiania więzi między różnymi narodami, a patriotyzm oparty na takiej wierze jest wolny od jakiegokolwiek nacjonalizmu i szowinizmu”. – Kto prawdziwie miłuje swoją ojczyznę będzie też szanował ojczyznę innych – zauważył.
Bp Szlachetka podkreślał też, że na Jasnej Górze, gdzie zawsze byliśmy wolni, Maryja pomagała odkrywać nam wolność w trudnej powojennej historii i prosił: módl się za nami, „abyśmy nie rozpraszali swojej wolności ulegając pokusie swawoli, daj opamiętanie tym naszym rodakom, którzy szukając własnej korzyści sprzedają dobre imię naszej Ojczyzny”.
Przywołując różne przykłady królewskiej opieki Maryi nad naszym ojczystym domem, kaznodzieja podkreślił, że jedno można stwierdzić, „że gdyby nie Jej opieka nie byłoby naszego Narodu i gdyby nie Ona przywołana modlitwą różańcową przez cały Kościół w Europie, w momencie totalnego zagrożenia ze strony imperium osmańskiego, dając zwycięstwo w dramatycznej bitwie pod Lepanto, to nie byłoby już też Europy, a jej narody stanowiłyby mniejszość pod obcym sztandarem, wśród obcych tradycji religijnych i kulturowych”.
Zauważył, że w obliczu nowego zagrożenia, tym razem ze strony imperium rosyjskiego, Europie potrzebna jest znów modlitwa różańcowa. „Europie nie jest potrzebna zmiana płci, redefinicja małżeństwa i rodziny, czy rozszerzanie prawa do zabijania tych najsłabszych, ale żeby Europa mogła przetrwać musi wyzwolić się z pychy i niszczącego jej jedność egoizmu”.
Nawiązując do gwiazd na fladze Unii Europejskiej, które są odniesieniem do Maryi podkreślał, że tylko w Niej jest nadzieja, że uchroni Ona nasz kontynent przed skutkami pomysłów ludzi bezbożnych. – Jest też nadzieja, że Europa powróci do wartości chrześcijańskich, z których wyrosła i zyska swój prawdziwy blask i duchowe piękno, gdzie nikt nie będzie musiał żyć pod dyktatem politycznej poprawności, i gdzie dobro i zło będą nazywane po imieniu, a każdy człowiek będzie miał prawo do życia – mówił
Za silne trwanie przy wartościach chrześcijańskich, za wiarę, która pozwala przetrwać w trudnych czasach, modlitwę za Ojczyznę, codzienne wsparcie naszych sąsiadów, obronę rodziny i tego co polskie, podziękował na Jasnej Górze Rodzinie Radia Maryja Prezydent RP. Andrzej Duda uczestniczył we Mszy św. celebrowanej na Szczycie dla uczestników 31.pielgrzymki tego środowiska.
– Jestem tutaj z wami, by podkreślić ważność dzieła któremu służycie i ważność misji którą realizujecie – mówił Andrzej Duda w krótkim wystąpieniu przed Mszą św. Wyjaśniał, że nie ma wątpliwości, także jako prezydent RP, że dla trwania i rozwoju państwa, ważna jest wierność wartościom chrześcijańskim. – Dzięki temu, że jako naród wspólnie w wartościach chrześcijańskich trwamy od ponad 1050 lat, niezależnie od tego czy w danym momencie mamy państwowość czy nie, rozumiemy ile te wartości znaczą i jaka niezwykła jest ich siła – podkreślał. Polski prezydent podziękował wspólnocie Radia Maryja za dzielne trwanie przy tych wartościach. Dziękował także „za głęboką pamięć o Ojczyźnie i o tym co dla tej Ojczyzny jest ważne, by trwała”. – Za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości, które budowane systematycznie powodują, że wspólnota, społeczeństwo, państwo, staje się silne – mówił.
Andrzej Duda dziękował też za obronę „wszystkiego co polskie także polskiej własności, ziemi, lasów i środków produkcji”. Dziękował również za pamięć o starszych i chorych, którzy choć nie budują państwa swoją siłą intelektu czy dłoni, to są ważną częścią społeczeństwa i na antenie Radia Maryja mogą „rozmawiać o ważnych dla Polski sprawach”.
– Gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainie dziękuję za codzienne wspieranie naszych sąsiadów, za modlitwę, nie tylko za naszą Ojczyznę, ale za Ukrainę i za naród ukraiński, z którym w historii różnie bywało. Modlitwa jest tym co buduje wspólnotę, co niesie wiele ukojenia. Okazanie serca, wsparcia, braterstwa i zrozumienia jest niezwykle ważne. Mam nadzieję, że to zbuduje wielką wspólnotę pomiędzy naszymi społeczeństwami, na kolejne pokolenia, budując także i siłę naszej Ojczyzny – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent RP uczestniczył we Mszy św. celebrowanej na Szczycie Jasnej Góry będącej najważniejszym punktem dwudniowej 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Pierwsze kroki po przyjeździe skierował do Kaplicy Matki Bożej, złożył też kwiaty pod Epitafium Smoleńskim.
– Ludzkość swoimi siłami nie jest w stanie osiągnąć trwałego pokoju, bo kruche są traktaty polityczne, po których często rozpoczynają się nowe wojny, konieczna jest pomoc samego Boga, aby społeczność ludzka stała się możliwie najlepszym odbiciem Królestwa Bożego – przypomniał na Jasnej Górze abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył Mszy św. dla uczestników 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja odbywającej się pod hasłem: „Z Maryją posłani w pokoju”.
Abp Szal przypomniał w kazaniu, że dziś w wielu rejonach świata niszczy się pokój, łamane są prawa człowieka, niesprawiedliwie osądza się wtrącając do więzienia, czy nawet wykonuje się wyroki śmierci na oczach kamer. A ludzie, jak zauważył, nawet jeśli dowiadują się prawdy o tym, co się dzieje, pozostają często bezsilni.
– Niepokoi nas wyścig zbrojeń pochłaniający środki, które mogły zapewnić dostatnie życie wielu mieszkańcom ziemi. Na świecie jest tyle nagromadzonych arsenałów, które wielokrotnie mogłyby zniszczyć naszą planetę, jesteśmy zaniepokojeni brakiem prawdziwego pokoju, którego brakuje na Ukrainie, w innych krajach świata, który jest potrzebny także w naszej Ojczyźnie – zauważył kaznodzieja i także to, że „nasila się walka ideologiczna, walka duchowa, dobra ze złem, która jest walką odwieczną, ale dziś ma posmak zorganizowanej i zaplanowanej akcji, zmierzającej do objęcia władzy nad ludzkimi sercami, nad całą ludzkością”.
W tej sytuacji musimy sobie „bardzo mocno uświadomić, że pokój jest darem Bożym”. – To rzecz tak wspaniała i wyniosła, że człowiek, nawet pełen najlepszej woli, nie jest w stanie go sam zaprowadzić, w oparciu wyłącznie o własne siły – podkreślał
Kaznodzieja podkreślał, że pomocą do życia w pokoju może być dla nas program pozostawiony przez bł. Prymasa Wyszyńskiego „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. – Szanuj każdego, mów dobrze o wszystkich … Jeżeli zastosujemy te punkty, to możemy powiedzieć, że spełnimy przesłanie Boga wyrażone w Piśmie Świętym, zachęcające nas do niesienia pokoju, do życia w pokoju, do posiadania prawdziwego pokoju, będziemy równocześnie wiernymi naśladowcami Maryi niosącej pokój – podkreślał abp Adam Szal.
We Mszy św. stanowiącej główny punkt dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób. Prowadzący Radio Maryja ojcowie redemptoryści podkreślają, że te spotkania, choć w znacznie mniejszym wymiarze, odbywały się nawet w pandemii i zwyczaj wspólnej modlitwy w sercu Polski nie został przerwany.
O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja zauważył, że jest to manifestacja i świadectwo wiary i jedności, zwłaszcza w tym roku, gdy na pielgrzymce jest prezydent RP. – Jesteśmy w sercu Matki, zabierzmy stąd przesłanie dwóch wielkich polskich świętych: Jana Pawła II i s. Faustyny, i idźmy od człowieka do człowieka, nie lękajmy się, otwórzmy drzwi Chrystusowi – zachęcał
Specjalne pozdrowienie skierował do wiernych papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański. Penitencjaria Apostolska udzieliła też pielgrzymom specjalnego daru odpustu.
Izabela Tyras @JasnaGóraNews