300 lat temu papież beatyfikował Czesława Odrowąża

Papież Franciszek wyraził nadzieję, że jubileuszowe obchody ku czci jednego z pierwszych polskich dominikanów przybliżą jego postać zwłaszcza ludziom młodym.

19 października we Wrocławiu odbyły się główne obchody upamiętniające 300. rocznicę wyniesienia na ołtarze Błogosławionego Czesława. Uroczystą mszę świętą w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha odprawił nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

Na początku liturgii odczytano list abpa Angelo Becciu, pełniącego funkcję substytuta Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, który przekazał uczestnikom jubileuszowych uroczystości słowa papieża Franciszka.

„Ojciec Święty wyraża nadzieję, że wrocławskie obchody będą dobrą okazją, by przypomnieć i przybliżyć, zwłaszcza młodym, postać Błogosławionego Czesława, jednego z grupy pierwszych Polaków, duchowych synów św. Dominika, ojca rodziny dominikańskiej w Czechach, założyciela klasztoru w Pradze w 1225 roku, który swoje życie związał jednak przede wszystkim z Wrocławiem, ciesząc się wśród mieszkańców miasta przez pokolenia niesłabnącym kultem” – napisał w imieniu Papieża abp Becciu.

Wskazując na fakt, że Błogosławiony Czesław bywa przedstawiany w ikonografii z Najświętszym Sakramentem, abp Becciu przekazał słowa Franciszka o znaczeniu adoracji: „Adorować, to znaczy wyzbyć się naszych bożków, także tych najbardziej ukrytych, i wybrać Pana jako centrum, jako główną drogę naszego życia”.

„Błogosławiony Czesław przyjął postawę sługi, wiedział, że należy do znamienitego rodu. Wiedział, że intelektem i wykształceniem przewyższa innych. Zapewne cenił je, ale widział w nich głównie narzędzie do służenia innym” – powiedział w homilii biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz. To w jego stolicy biskupiej Czesław Odrowąż był kanonikiem kolegiaty, nim wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego.

Podczas mszy siostra Salomea, reprezentująca parafię Świętego Wojciecha w Bielinach, otrzymała z rąk wrocławskiego przeora dominikanów, o. Stanisława Gurgula relikwie Błogosławionego Czesława.

Po Eucharystii z kościoła wyruszyła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Błogosławionego. Wierni przeszli przez plac Dominikański, okrążając tzw. kwartał dominikański.

W uroczystości wziął udział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia – miasta, któremu od pół wieku patronuje Czesław Odrowąż. Obecni byli też przedstawiciele Bractwa Świętego Wincentego Ferreriusza z Francji, którzy na zakończenie jubileuszowych obchodów celebrowali w kościele Świętego Wojciecha liturgię w przedsoborowym rycie dominikańskim.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180. Badania genetyczne wykluczyły podawaną przez dawnych kronikarzy informację, iż był bratem Świętego Jacka. Obaj jednak jednocześnie przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Niepotwierdzona przez badania tradycja mówi, że w drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej. Z całą pewnością był natomiast w 1226 roku założycielem klasztoru przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu mongolskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Mongołów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca – datę dzienną potwierdzają dokumenty. Nie ma natomiast pewności, czy nastąpiło to w 1242 roku, jak podają późniejsze kroniki. Jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. 19 października 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI na prośbę ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego, kard. Bolesława Kominka – ogłosił Błogosławionego Czesława głównym patronem miasta. Od kilku lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

jg, sz, dominikanie.pl / wroclaw.gosc.pl / blogoslawionyczeslaw.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą