Tuchów jest położony 17 km na południowy wschód od Tarnowa, wśród przepięknie zalesionych pagórków. W głównym ołtarzu tamtejszej świątyni „króluje” Matka Boża Tuchowska – Pani Tarnowskiej Ziemi.
Cudowny obraz, malowany farbami olejnymi na kredowym podkładzie bukowej deski o wymiarach 59×44 cm, pochodzi z XVI wieku. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Twarz Maryi jest niezwykle piękna. Duże, piękne oczy patrzą w zamyśleniu, jakby w głąb duszy człowieka. Ciemne włosy spadają swobodnie na ramiona. W prawej ręce trzyma różyczkę. Boskie Dziecię wznosi lewą rękę, jakby do błogosławieństwa, prawą podejmuje krzyż umieszczony na ziemskim globie.
Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Tuchowa pochodzą z XVI wieku. W 1641 r. cuda zostały potwierdzone powagą Kościoła, co przyczyniło się do ożywienia kultu. Na miejscu drewnianego kościółka stanęła w 1683 r. obecna murowana świątynia. Pierwszymi opiekunami sanktuarium byli benedyktyni. Po ich kasacie przez pewien czas (1820-1843) byli tu jezuici.
Od 1893 r. pracują tutaj redemptoryści. To oni rozbudowali kościół i klasztor, doprowadzając też do aktu koronacji, którego dokonał biskup tarnowski Leon Wałęga w dniu 2 października 1904 roku.
W Tuchowie od 1903 r. Prowincja Warszawska Redemptorystów prowadzi własne Wyższe Seminarium Duchowne.
Tuchów jest uznawany za główne sanktuarium diecezji tarnowskiej; przybywają tu jednak pielgrzymi również z dalszych stron. Poza tradycyjnymi nabożeństwami odpustowymi organizuje się wiele uroczystości specjalnych i okolicznościowych, głównie dla młodzieży. Bardzo uroczyście obchodzi się rocznicę koronacji.
Za: www.redemptor.pl
Wielki Odpust Tuchowski przeniósł się do internetu
Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski nie odbywa się ze względu na ognisko koronawirusa. Zwykle początkiem lipca do maryjnego sanktuarium w Tuchowie przyjeżdżało nawet 100 tysięcy pielgrzymów. – W lipcu nie będzie możliwe bezpieczne pielgrzymowanie, ale nie znaczy to, że nie możemy doświadczyć bliskości Maryi – mówi o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium.
Jak mówi o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium: Odpust nie odbędzie się w tradycyjnym czasie od 1 do 7 lipca z powodu obecnej sytuacji. Nie możemy wszyscy pielgrzymować jak dotychczas do tronu Matki Boskiej Tuchowskiej. Pragniemy jednak zaprosić do duchowego pielgrzymowania do Sanktuarium w Tuchowie. Jestem pewien, że inaczej będzie trafiało do nas usłyszane Słowo Boże, bo też zupełnie inny jest kontekst przeżywanych wydarzeń.
Codziennie na stronach sanktuarium w internecie publikowane są archiwalne materiały z Wielkiego Odpustu Tuchowskiego z zeszłego roku.
W środę, 1 lipca o godz. 18.00 – po czterech tygodniach od zamknięcia – sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej znów zostało otwarte. Bazylika została zdezynfekowana. Nabożeństwa są odprawiane przez redemptorystów, którzy nigdy nie mieli koronawirusa.
Za: www.redemptor.pl
Sanktuarium MB Tuchowskiej ponownie otwarte
1 lipca o godz 18.00, po czterech tygodniach od zamknięcia, Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zostało otwarte dla wiernych. Bazylika za zgodą i wg zaleceń służb sanitarnych została już ponad tydzień temu zdezynfekowana, ponownie zamknięta i oddzielona od klasztoru, gdzie nadal przebywają chorzy na koronawirusa.
W zeszłym tygodniu miała miejsce dezynfekcja bazyliki w Tuchowie i od środy, 1 lipca zostaje ona ponownie otwarta dla kultu. Pierwszym nabożeństwem będzie nowenna ku czci MB Nieustającej Pomocy i Msza św. o godz. 18.00. W związku z tym przestaje obowiązywać w tej parafii dyspensa Biskupa Tarnowskiego od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane.
Obecnie więc wszystkie kościoły redemptorystów są czynne. Po dezynfekcji świątyń nabożeństwa zostały przywrócone w Braniewie, Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i Wrocławiu. Odprawiają je redemptoryści z miejscowych wspólnot, którzy po kilkukrotnych negatywnych wynikach badań i decyzji służb sanitarnych zostali zwolnieni z kwarantanny i – tak jak wszyscy inni negatywnie testowani lub wyleczeni w Polsce – wracają do normalnego życia i pracy.
Chorzy redemptoryści w Tuchowie, tak jak to zostało już zaznaczone, przebywają na leczeniu w oddzielonym od otoczenia klasztorze, a nabożeństwa odprawiane będą przez redemptorystów, którzy nigdy nie mieli koronawirusa, mieszkają oddzielnie w innym miejscu i za zgodą służb sanitarnych mogą po 4 tygodniach wrócić do normalnej posługi.
W samym Tuchowie w związku ze stabilizacją sytuacji epidemicznej w gminie zostały podjęte decyzje o zmianie niektórych wcześniej przyjętych środków ostrożności, ale dalej (30 czerwca) zarażonych jest 90 osób (w tym 31 redemptorystów), a w kwarantannie w całej gminie pozostaje 101 osób. Zmarły trzy osoby: dwie pensjonariuszki miejscowego Domu Pogodnej Jesieni prowadzonego przez siostry józefitki i jeden redemptorysta, o. Jan Rzepiela.
Aktualne liczby i działania służb sanitarnych i medycznych w tym regionie podawane są na blogu p. Kamila Wszołka, dziennikarza Radia Kraków.
Wsród redemptorystów polskich 40 współbraci ma Covid-19 i jest już trzynastu ozdrowieńców, wszyscy pozostają w izolacji, chorzy odzielnie od ozdrowieńców. Wielu spośród chorych oczekuje na powtórne negatywne testy, by móc po czasie wyznaczonym przez sanepid, powrócić do normalnej posługi.
Dziękujemy za słowa otuchy, wsparcie i modlitwę. Wszystkich, a szczególnie chorych, polecamy wstawiennictwu Matki Odkupiciela.
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów
Warszawa, 30 czerwca 2020 r.
Kontakt dla mediów: rzecznik@redemptor.pl; tel. 536 005 965
Za: www.redemptor.pl