11 Palotyńskie Spotkanie Młodych zakończone

W dniach 2-7 lipca w Ołtarzewie po raz jedenasty odbyło się Pallotyńskie Spotkanie Młodych. Odbywało się ono w trzech etapach: warsztaty (poniedziałek-środa), rekolekcje ewangelizacyjne (czwartek-piątek) oraz finał (piątek-sobota).

Pierwszym dniem warsztatów był poniedziałek. Rozpoczął się on wspólną modlitwą. Następnie podzieliliśmy się na grupy tematyczne: medialne i muzyczne. Grupa medialna spotkała się w sali wykładowej. Natomiast grupa muzyczna w auli.

Warsztaty medialne prowadzili: ks. Łukasz Gołaś SAC (dyrektor studia Pallotti.FM w Krakowie), ks. Przemysław Krakowczyk SAC (dyrektor studia Pallotti.FM w Warszawie) wraz z ekipą Pallotyńskiej Grupy Medialnej: Kuba Rutkowski, Marek Jucha, Sławek Jankowski, s. Monika Cecot SAC.

Warsztaty muzyczne prowadzili: ks. Radosław Wileński SAC, Hubert Kowalski oraz ks. Dariusz Smolarek SAC.

Warsztaty medialne rozpoczęły się od poznania się uczestników. Były to krótkie przedstawieniem się oraz zabawy integracyjne. Następnie s. Monika Cecot SAC przedstawiła temat dotyczący osoby i życia św. Wincentego Pallottiego a po przerwie poprowadziła zajęcia nt. poprawnego pisaniu krótkich wypowiedzi i depesz. Natomiast s. Paulina Szałek SAC poprowadziła zajęcia z emisji głosu i ćwiczenia pomagające w poprawnym wypowiadaniu słów. Ciekawą rozgrzewką przed krótkim wystąpieniem przed kamerą były łamańce językowe w postaci ciekawych wierszyków oraz masaż twarzy, by uruchomić aparat mowy.

Po tych ćwiczeniach mieliśmy okazje przetestować swoje umiejętności przed kamerą. Były to 30-sekundowe odpowiedzi na pytanie „Co jest wg Ciebie najważniejsze w życiu?”. Po nagraniu mogliśmy obejrzeć i ocenić nasze wypowiedzi.

We wtorek uczestnicy warsztatów medialnych udali się do studia Pallotti.FM w Warszawie.  Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa miała okazję nagrania w profesjonalnym studio, a druga uczyła się obsługi kamery. Po krótkiej przerwie grupy wymieniły się rolami. Kolejnym punktem naszego wyjazdu było odwiedzenie studia Telewizji TVP. Zobaczyliśmy studia telewizyjne od środka; miedzy innymi: studio „Trzecia połowa”, „Pytanie na śniadanie”, „TVP Sport”, gdzie komentowany jest trwający mundial. Mieliśmy również okazję poznać znanego dziennikarza Macieja Kurzajewskiego, a także jak to wszystko wygląda za kamerą. Po tej ciekawej i atrakcyjnej wyprawie wróciliśmy do seminarium.

W środę mieliśmy okazję, aby pokazać swoje umiejętności, które zdobyliśmy dotychczas na warsztatach. Podzieliliśmy się na trzy grupy: TV, RADIO i FOTO. Grupa telewizyjna miała za zadanie nagrać reportaż o PSM. Grupa radiowa na wieczornej audycji przeprowadzała wywiady z uczestnikami i organizatorami PSM. Grupa fotograficzna przez cały dzień robiła zdjęcia, które następnie zostały opublikowane na naszym Facebooku, oraz na Instagramie. Wieczorem w świetnej atmosferze odbyło się ognisko, na którym mogliśmy się jeszcze lepiej poznać i zintegrować.

Warsztaty muzyczne rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia przez ks. Radka Wileńskiego SAC. Następnie przyszedł czas na rozśpiewkę, na której poznaliśmy różne sposoby jak rozgrzewać głos, by jak najlepiej śpiewać. Podzielono nas na cztery grupy: soprany, alty, tenory i basy. Następnie zaczęliśmy ćwiczyć pieśni. W popołudniowej sesji odbyły się zajęcia z p. Hubertem Kowalskim, na których pracowaliśmy nad emisją głosu. Ostatnią częścią warsztatów był wykład poprowadzony przez ks. prof. Dariusza Smolarka SAC na temat muzyki w Kościele.

Wtorek był trochę miej pracowitym dniem. Rozpoczęliśmy od kontynuacji wykładu o muzyce. Po nim udaliśmy się na zajęcia ze śpiewu. Nauczyliśmy się wielu pieśni z podziałem na głosy. Mogliśmy poczuć się jak prawdziwi muzycy, ponieważ pan Hubert prowadził zajęcia bardzo profesjonalnie.

W środę na rozpoczęcie warsztatów była rozśpiewka, a następnie przeszliśmy do utrwalenia sobie wcześniejszych pieśni oraz nauki nowych. W tym czasie uczestnicy z grupy medialnej robili zdjęcia, przeprowadzali z nami wywiady. Po południu odbyła się ostatnia część zajęć z panem Hubertem. Po oficjalnym pożegnaniu jeszcze długo z nim rozmawialiśmy, ponieważ jest bardzo ciekawym człowiekiem. Wieczorem odbyła się próba na finał PSM, na której ćwiczyliśmy części stałe oraz pieśni na msze i adoracje.

W czwartek czas rozpoczęły się rekolekcje. Były one prowadzone przez Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji – ks. Krzysztofa Kralkę SAC oraz studentów. Głosili oni kerygmat oraz dawali świadectwo. Tematem spotkań było: „Nowe życie” w Jezusie”. Wszystko odbywało się w klimacie wspólnej modlitwy i uwielbienia. Mieliśmy też okazję, by dzielić się naszą wiarą ze sobą nawzajem, np. poprzez spotkania w parach. Na koniec rekolekcji usłyszeliśmy spontaniczne świadectwa niektórych uczestników rekolekcji, którzy chcieli podzielić się tym, co wydarzyło się w tych dniach i co Pan uczynił w ich życiu.

Następnie na dziedzińcu seminarium miały miejsce tańce i zabawy integracyjne, które poprowadził zaproszony na tę okazję wodzirej.

Finał PSM rozpoczął się po południu, o godz. 17.00. Wtedy miała miejsce Msza Święta, której przewodniczył bp Damian Muskus z Krakowa. Ksiądz biskup zachęcał nas w swojej homilii, by iść odważnie za Jezusem i budować Kościół otwarty na każdego człowieka.

Wieczorem była okazja do uwielbiania Pana poprzez taniec oraz śpiew. Wieczorem odbyła się adoracja połączona z modlitwą uwielbienia animowana przez uczestników warsztatów muzycznych.

W sobotni przedpołudnie był czas na świadectwa. Wysłuchaliśmy słów p. Bartosza Linka – męża, ojca i świeckiego ewangelizatora. P. Bartosz mówił o tym, jak ważne jest w życiu, by wszelkie decyzje podejmować wraz z Jezusem i na nim budować swoje życie oraz życie swojej rodziny.

W południe miała miejsce Msza Święta, której przewodniczyli pallotyńscy prowincjałowie: ks. Adrian Galbas SAC i ks. Zenon Hanas SAC.

Ks. Adrian, nawiązując do Ewangelii z dnia, w homilii powiedział, abyśmy pamiętali, że od momentu chrztu jesteśmy wciąż na weselu. „Oblubieniec jest z nami” dlatego powinniśmy być radośni i dzielić się tą radością ze sobą nawzajem. Zachęcał również byśmy nigdy nie pozwolili nikomu i niczemu „zabrarać sobie Oblubieńca – Jezusa”.

Natalia Morawska Bielsko-Biała
oraz uczestnicy warsztatów medialnych PSM 2018

Więcej na:  www.pallotti.fm

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży