Home WiadomościZ kraju 100-lecie powrotu benedyktynów do Lubinia

100-lecie powrotu benedyktynów do Lubinia

Redakcja

Tegoroczne wspomnienie liturgiczne św. Teresy od Dzieciątka Jezus – patronki misji katolickich, obchodzone w Kościele 1 października, wprowadza nas w świętowanie rocznicy 100-lecia powrotu benedyktynów do Lubinia po kasacie.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, po okresie niewoli podczas którego zlikwidowano wszystkie klasztory benedyktyńskie w naszej ojczyźnie, dwóch polskich benedyktynów z ramienia belgijskiego opactwa Maredsous, szukało miejsca do którego mogliby powrócić. Po nieudanych próbach na Świętym Krzyżu i w Tomaszowie, gdy władze zakonne zaczęły się niecierpliwić i niewiele brakowało by musieli wracać z niczym, nasi refundatorzy zwrócili się z prośbą o pomoc do św. Teresy. Warto zwrócić uwagę, że działo się to w parę miesięcy po beatyfikacji karmelitanki z Lisieux. O. Klemens Dąbrowski OSB zapisał w dzienniku:

„Dnia 24 X 1923 r. zaczęliśmy wspólną nowennę do św. Teresy od Dzieciątka Jezus – o przyspieszenie decyzji w sprawie Lubinia. Do modlitw dołączyliśmy małe umartwienie i obietnicę, że w razie wysłuchania umieścimy Jej obraz w miejscu poczesnem klasztoru lubińskiego. W dzień wszystkich świętych (dziewiąty dzień nowenny) o godz. 8:30, gdy słuchałem spowiedzi w kościele, przywieziono mi do konfesjonału telegram od pani Marii Brzozowskiej z Poznania – tej treści: „Ojcowie benedyktyni Tomaszów. Biskup wzywa jednego objąć wikariat Lubiń od stycznia oddaje zupełnie”. Nadano 31 października godz. 17:10. Gratias Domino Deo nostro!” Z tego właśnie względu, przy ołtarzu świętych benedyktynek Scholastyki, Mechtyldy i Gertrudy; do dziś dnia znajduje się obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Za: benedyktyni.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda