Siostry przez swoją posługę związane są blisko z Jasną Górą. „Wzorem naszej założycielki chcemy być blisko Matki Bożej” – mówią siostry urszulanki szare.
„Nasza założycielka św. Urszula Ledóchowska bardzo często tu przyjeżdżała, jeszcze jako hrabina, a później siostra zakonna, modliła się i wygłaszała odczyty. Także nasze Zgromadzenie od samego początku jest bardzo związane z Jasną Górą” – mówi s. Faustyna Masin
„Posługujemy w Halach noclegowych, służąc pielgrzymom, którzy tu przyjeżdżają, także w Centrum Informacji Jasnogórskiej oprowadzamy pielgrzymów w języku polskim i językach obcych. A druga placówka to miejsce, gdzie siostry prowadza przedszkole dla dzieci. Nasza posługa na Jasnej Górze jest dla nas wielkim zaszczytem, wielką radością. Dzisiaj chcemy jako wspólnota podziękować Matce Bożej za to, że jesteśmy blisko Niej” – dodaje s. Faustyna.
Siostry urszulanki wraz z przełożoną częstochowskiej wspólnoty s. Zofią Krześlak oraz przyjaciółmi zgromadzenia, wzięły udział we Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Sebastian Matecki
„Cieszymy się, że możemy dzisiaj razem z siostrami dziękować, i Wam siostry dziękować za Waszą ofiarną posługę” – powiedział o. Matecki.
W XXI wieku Zgromadzenie liczy około 8 tys. sióstr w 14. krajach, w prawie 100. placówkach na 5. kontynentach. Podstawowym działaniem apostolskim jest wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży oraz pomoc ubogim. W charyzmat urszulanek wpisuje się także modlitwa za Ojczyznę.
7 czerwca 2020 roku minęło 100 lat od dnia, w którym Stolica Apostolska udzieliła m. Urszuli Ledóchowskiej pozwolenia na przekształcenie autonomicznego klasztoru urszulanek z Petersburga przeniesionego do Pniew w zgromadzenie apostolskie urszulanek Serca Jezusa Konającego.