Ponad 32 tysiące osób zgłosiło chęć udziału w Mszy Świętej beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. Uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem Dzieci odbędzie się 10 września o godz. 10.00 w miejscowości Markowa w archidiecezji przemyskiej.
„Bardzo mi leży na sercu, aby ta uroczystość była przeżywana w duchu wiary” – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal w czwartek, 31 sierpnia, podczas spotkania z mediami dotyczącego ostatnich przygotowań do beatyfikacji Rodziny Ulmów. Przypomniał też słowa Ojca Świętego Franciszka, który 30 sierpnia po modlitwie Anioł Pański podkreślił, że do świętości dorasta się przez wierność w małych codziennych sprawach.
Jak poinformowała podczas spotkania z dziennikarzami dr Małgorzata Sztolf, wicedyrektor Biura Uroczystości Beatyfikacyjnej, chęć udziału w uroczystości beatyfikacyjnej zgłosiło ponad 32 tysiące osób, w tym około 18 tysięcy osób spoza archidiecezji przemyskiej. Mszę Świętą będzie koncelebrować blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów. Na beatyfikację Rodziny Ulmów zgłosili się także pielgrzymi z zagranicy. Największe grupy przyjadą ze Słowacji, Ukrainy, Litwy oraz Stanów Zjednoczonych.
Do ośmiu głównych sektorów pielgrzymi będą wchodzić przez punkty recepcyjne po okazaniu biletów wstępu. Przewidziany jest także dodatkowy sektor dla osób, które wcześniej nie zgłosiły swojego udziału.
Archidiecezję przemyską w organizacji wydarzenia wspiera gmina Markowa. Na terenie gminnym – na stadionie – zlokalizowany jest główny ołtarz i scena. Parkingi będą oddalone od miejsca uroczystości w odległości od 1 do 3 kilometrów.
Uroczystości w Markowej rozpoczną się już dzień wcześniej, w sobotę, 9 września, kiedy to odbędzie się Podkarpackie Święto Młodzieży z Rodziną Ulmów. Wieczorem zaplanowano koncert pt. „Nie ma większej miłości” (J 15,13). Od 1 września trwa Nowenna przygotowująca do beatyfikacji.
Wszelkie informacje poświęcone Sługom Bożym oraz dotyczące organizacji uroczystości beatyfikacyjnych dostępne są na stronie internetowej www.ulmowie.pl.
***
Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię oraz siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone (poród rozpoczął się w momencie egzekucji).
www.przemyska.pl/ KAI/ BP KEP
Za: episkopat.pl