Home WiadomościZ kraju 10 najważniejszych dominikańskich wydarzeń w roku 2013

10 najważniejszych dominikańskich wydarzeń w roku 2013

Redakcja

Redakcja Dominikanie.pl wybrała dziesięć najważniejszych wydarzeń 2013 roku w Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Jak każdy wybór – także i ten jest subiektywny.

1. Dwa razy więcej powołań 
Dominikanie są drugim zakonem męskim w Polsce pod względem liczby tegorocznych powołań – więcej mieli tylko franciszkanie. Do postulatu w Zakonie Kaznodziejskim przyjęto  35 nowych współbraci, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 17. Dominikański duszpasterz powołań, o. Łukasz Woś uważa, że to m.in. „efekt” działania ikony powołaniowej Świętego Ojca Dominika, która pielgrzymuje po dominikańskich klasztorach – modlitwa przed nią ma pomóc młodym ludziom w rozeznaniu swojej drogi życiowej.

2. Ojciec Ludwik Wiśniewski o polskim Kościele
Legendarny duszpasterz akademicki opublikował w marcu w „Tygodniku Powszechnym” tekst „Kto niszczy polski Kościół”, w którym skrytykował kontrowersyjne wypowiedzi twórcy Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka i brak reakcji na nie polskich biskupów oraz wykorzystywanie religii w walce politycznej. Publikacja wywołała żywą dyskusję wśród polskich dominikanów i w całym środowisku kościelnym. Dominikanin otrzymał za nią dwie nagrody dziennikarskie: Grand Press i Artykułu 54. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz honorowe wyróżnienie w konkursie Radia ZET.

3. Prezydent na Lednicy
Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi modliło się w pierwszą sobotę czerwca na historycznych Polach Lednickich. Towarzyszył im prezydent Bronisław Komorowski, a przesłanie – wzorem swoich poprzedników – przesłał papież Franciszek. Hasło XVII Spotkania Młodych pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia brzmiało: „W imię Ojca”, a jego uczestnicy rozważali tajemnicę ojcostwa.

4. Wybory przeorów
To był prawdziwy rok wyborczy: aż w 12 klasztorach bracia wybierali przełożonych na trzyletnią kadencję. Nowych przeorów mają klasztory w: Borku Starym, Gdańsku, Gidlach, Jarosławiu, Korbielowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. W Krakowie i Tarnobrzegu dotychczasowych przeorów wybrano na drugą kadencję. W Hermanicach wybrano przełożonego domu. Swojego przeora wybierała też po raz pierwszy wspólnota katowickich dominikanów, która po roku obecności w stolicy Górnego Śląsku wzrosła do sześciu osób i z domu zakonnego stała się konwentem. Pierwszym przeorem najmłodszego konwentu polskich dominikanów został o. Piotr Ciuba.

5. Jubileusz DA
Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu – najstarsza tego typu dominikańska instytucja w Polsce – obchodziło 75-lecie działalności. Powstało w roku akademickim 1937-1938 na prośbę władz ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego. Pierwszym duszpasterzem został o. Bernard Przybylski, a jego następcami byli ojcowie: Stanisław Dobecki, Joachim Badeni, Tomasz Pawłowski, Honoriusz Kowalczyk, Tomasz Alexiewicz i Jan Góra. Obecnymi duszpasterstwo prowadzą ojcowie: Cyprian Klahs i Grzegorz Dąbkowicz.

6.  „W drodze” – 40 lat minęło
40-lecie istnienia świętował wychodzący od 1973 roku w Poznaniu dominikański miesięcznik „W drodze”. Z okazji jubileuszu twórca pisma – o. Marcin Babraj otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, zaś redakcja miesięcznika – Złotą Pieczęć Miasta Poznania.

7. Rok Czesława
To był ewidentnie Rok Błogosławionego Czesława – jednego z pierwszych polskich dominikanów. We Wrocławiu, gdzie Czesław Odrowąż założył w XIII wieku dominikański klasztor, przez cały rok odbywały się uroczystości związane z 300. rocznicą wyniesienia go na ołtarze i 50. rocznica ogłoszenia patronem miasta.

8. Nowy przełożony w Rosji i na Ukrainie
Ojciec Jacek Dudka został nowym przełożonym dominikanów w Rosji i na Ukrainie. Jego wyboru dokonała kapituła Wikariatu  Generalnego Rosji i Ukrainy, która obradowała w Kijowie. Dominikanie mają obecnie pięć klasztorów na Ukrainie: w Czortkowie, Fastowie, Jałcie, Kijowie i Lwowie oraz jeden w Rosji – w Sankt Petersburgu. Mieszka w nich i pracuje około 30 braci: z Polski, Rosji, Ukrainy i Francji, którzy tworzą Wikariat Generalny Rosji i Ukrainy. Podczas kijowskiej kapituły bracia ustalili, że Wikariat nie będzie już podlegał wprost Generałowi Zakonu w Rzymie, ale dołączy do Polskiej Prowincji Dominikanów, z której pochodzi większość braci.

9. Eckhart po polsku
Dominikańska oficyna „W drodze” rozpoczęła wydawanie wszystkich dzieła Mistrza Eckharta – jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych mistyków średniowiecza. To pierwsza taka edycja w języku polskim. Czterotomowe wydanie wszystkich dzieł Eckharta obejmie jego „Kazania” i „Traktaty”, które z języka niemieckiego przetłumaczył i opatrzył obszernym wstępem dominikanin o. Wiesław Szymona. Pierwsze dwa tomy ukazały się w tym roku, dwa następne – w przyszłym.

10. „Efekt Szustaka”
Ogromnym powodzeniem cieszyły się internetowe rekolekcje o. Adama Szustaka. Były duszpasterz krakowskiej „Beczki” głosił je w czasie Wielkiego Postu i w Adwencie. Za każdym razem odwiedzały je on-line tysiące osób. Dużą popularnością cieszy się także autorska strona dominikanina langustanapalmie.pl, gdzie zakonnik zamieszcza swoje rekolekcje i konferencje. O. Szustak wydaje także ksiązki i płyty z rekolekcjami.

Ważnych wydarzeń w mijającym roku było dużo więcej. Do „dziesiątki” naszego rankingu nie weszły m.in. takie jak:

– koronacja Pani Jarosławia
– zwycięstwo Świętego Jacka w internetowym plebiscycie na Najwybitniejszego Ślązaka;
– otwarcie Lubelskiej Drogi Świętego Jakuba: od dominikańskiej bazyliki Relikwii Krzyża Świętego do Santiago de Compostela;
– otwarcie Studium Dominicanum przy klasztorze na warszawskim Służewie;
– twórcza współpraca Dominikanie.pl z Boską TV i Stacją7.pl.

Wszystkich Czytelników naszego serwisu zapraszamy do dyskusji na temat „dominikańskich” wydarzeń 2013 roku.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda