Home WiadomościZ kraju 10 lat portalu chrześcijańskich ekologów

10 lat portalu chrześcijańskich ekologów

Redakcja

Portal Święto Stworzenia.pl zadebiutował na Zielone Święta w maju 2012 z hasłem “Zielony chrześcijański portal na Zielone Świątki”. Jego twórcy i autorzy to członkowie Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA. A ostatni projekt to Biblioteka Laudato si’, gromadząca już prawie 100 tekstów źródłowych dla ekologii w Kościele.

„Gdy 7 lat temu w Zielone Święta Papież Franciszek podpisał encyklikę Laudato si’ potwierdził świetny wybór daty na zielone przesłanie w Kościele. Od tego czasu włączyliśmy w projekt budowy świata, jako wspólnego, gościnnego domu dla wszystkich. – piszą redaktorzy portalu – Jesteśmy przekonani, że na religijnej mapie Polski wśród licznych inicjatyw potrzebne jest miejsce spotkania katolików zaangażowanych w ekologię i ochronę stworzenia. Nasz portal od lat wypełnia tę lukę i prezentuje chrześcijański głos w szeroko rozumianej problematyce ekologicznej.”

Wśród głównych naszych obszarów tematycznych są: studium i popularyzacja nauczania Kościoła na tematy ekologiczne, chrześcijańska edukacja ekologiczna, kształtowanie właściwego wizerunku ekologa – katolika, popularyzowanie idei Święta Stworzenia oraz stylu życia respektujący ograniczenia społeczne i przyrodnicze, troska o energooszczędność w Kościele, rolnictwo ekologiczne i suwerenność żywnościowa, ochrona przyrody, środowiska i klimatu. W ostatnim czasie szczególne miejsce zajmują projekty wdrażające ekologię integralną jak tegoroczny Tydzień Laudato si’. By wyakcentować jego przesłanie graficy REFA przygotowali 7 obrazów z 7 cytatami z encykliki, by pogłębić treść tego ważnego dokumentu.

REFA wzmocniło w ten sposób swą od ponad 40 lat realizowaną misję wyrażoną w sloganie „być katolikiem wśród ekologów i ekologiem wśród katolików”. Prezentuje swoje wieloletnie doświadczenia i dokonania oraz nowe projekty jak kampania „Czyńcie sobie ziemię kochaną!”, „Szkoła liderów ekologii integralnej”, „Ogrody Brata Franciszka”, promocja treści eko-encykliki Laudato si’ czy tworząca się obecnie Biblioteka Laudato si’.

Franciszkańscy ekolodzy zapraszają do współpracy, do włączania się w różne projekty oraz na wspólne poszukiwania jak przełożyć chrześcijańską relację ze stworzeniem na praktykę działania. Ich motto brzmi „Wielu małych ludzi w wielu małych miejscowościach, którzy czynią wiele małych rzeczy, może zmienić oblicze świata…”

o. Stanisław Jaromi / Krakow
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda