Miejscem spotkania jest kapucyńskie Kolegium św. Wawrzyńca w Rzymie. Uczestniczy w niej 44 braci kapucynów: 34 delegatów z całego świata oraz Zarząd Generalny Zakonu. Uczestnicy przez najbliższe cztery tygodnie będą pochylać się wspólnie nad zagadnieniem pracy pojmowanym jako łaska. Oprócz 44 uczestników jest jeszcze grupa 30 braci zaangażowanych w różne posługi na rzecz RPZ.
„Praca w swej różnorodności – mówił br. Štefan Kožuh, wikariusz generalny i przewodniczący Komisji Przygotowawczej – jest istotną częścią naszego charyzmatu franciszkańsko-kapucyńskiego: świadomi tego, mając na względzie istotne zmiany wewnątrz i zewnątrz Zakonu, czujemy naszą odpowiedzialność oraz konieczność zwrócenia na tę kwestię uwagi całego Zakonu, podejmując poważną refleksję nad tym konkretnym aspektem naszego życia.”
„Praca, w swej różnorodności – mówi fr. Štefan Kožuh, wikariusz generalny i przewodniczący Komisji Przygotowawczej – jest istotną częścią naszego charyzmatu franciszkańsko-kapucyńskiego: świadomi tego, mając na względzie istotne zmiany wewnątrz i zewnątrz Zakonu, czujemy naszą odpowiedzialność oraz konieczność zwrócenia na tę kwestię uwagi całego Zakonu, podejmując poważną refleksję nad tym konkretnym aspektem naszego życia.”
VIII RZP jest podzielona na 2 części:
Część pierwsza – „słuchać obserwatorów.” Podczas pierwszego i drugiego tygodnia członkowie RPZ będą słuchać ekspertów, którzy zaprezentują niektóre aspekty pracy. Wspominanym wystąpieniom towarzyszyć będą świadectwa pochodzące ze świata pracy wewnątrz naszego Zakonu.
Pierwszy etap zakończy się w najbliższą środę, 4 listopada, dniem rekolekcji w całości poświęconym modlitewnemu wsłuchiwaniu się w głos Ducha Pańskiego i Jego świętego działania.
Część druga – „słuchać siebie nawzajem.” W czasie od 5 do 19 listopada nastąpi twórcza część Rady. Bracia w całości poświęcą się procesowi tworzenia konkretnych i praktycznych „Propozycji”, zdolnych do oczyszczenia, przystosowania, zgłębienia i przeżywania „dzisiaj” łaski pracy w naszym Zakonie.
„Ewangelia – powiedział na początku spotkania brat Mauro Jöhri OFMCap – życie św. Francziszka i naszych Świętych, Reguła, nasze Konstytucje, nasza historia stanowią źródła, które powinny inspirować nasz sposób myślenia i działania; do nas należy podjęcie pięknej i śmiałej przygody skonkretyzowania tej inspiracji, skonkretyzowania zdolnego do urzeczywistniania faktów odnowionej sprawiedliwości i pokoju, zawsze pokładając ufność w Panu, który nas uprzedza i nam towarzyszy przez swego Ducha”.
Pierwszy dzień Rady poświęcony został przedstawieniu wszystkich uczestników. Utworzono też grupy robocze, wybrano urzędników itp. Od drugiego dnia (wtorek) rozpocznie się seria konferencji i świadectw, które potrwają do 3 listopada.
br. Paweł Teperski – Sekretarz ds. Komunikacji VIII RPZ
Na stronie www.ofmcap.org i na blogu, każdego dnia publikowane są informacje o postępie prac.