Duszpasterz młodzieży z Atoku ks. Grzegorz Leszczyk MIC wraz z odpowiedzialnymi ze wszystkich grup młodzieżowych w parafii oraz przy wsparciu pozostałych wspólnot mariańskich w Kamerunie przez ponad dwa miesiące prowadzili intensywne przygotowania. Po raz pierwszy w JASPAMIE wzięła udział młodzież z Minkama – nowopowstałej parafii pw. św. Jana Pawła II, prowadzonej przez Księży Marianów. Druga wspólnota to klerycy z mariańskiego seminarium w Ngoya. Również była zaproszona grupa kandydatów do naszego Zgromadzenia. Tradycyjnie od samego początku bierze aktywny udział w spotkaniu również grupa młodzieży z pobliskiego miasteczka Ayos z parafii ojców Paulinów. Pośród uczestników była również grupa zaproszonych sympatyków JASPAMA, z różnych stron Kamerunu, którzy jak widać polubili mariańskie spotkanie młodych i duchowość ojca Stanisława Papczyńskiego. Ze względu że Atok jest gospodarzem wydarzenia, oczywistym jest fakt, iż młodzież z parafii Atok stanowiła najliczniejszą grupę. Miłym akcentem dla nas było to, że w spotkaniu młodych uczestniczyły również różne osobistości polityki, spraw cywilnych oraz administracji tradycyjnej. Należy wiedzieć, że w Kamerunie do dziś istnieje urząd króla!, który spełnia władzę nad daną grupą etniczną. Nad porządkiem czuwało 2 wysoko postawionych funkcjonariuszy policji w stopniu komisarza. By spotkanie było profesjonalnie przygotowane, ekipa przygotowująca była podzielona na poszczególne funkcje.
Od strony duchowej do święta przygotowywaliśmy się przez modlitwy, Msze św. oraz nowennę do błogosławionego o. Stanisława. Tydzień przed JASPAMĄ w jednej z naszych kaplic w Ngoulmakong, która jest dedykowana błogosławionemu o. Papczyńskiemu – (parafia Atok posiada 23 kaplice dojazdowe) zorganizowaliśmy 3-dniowe rekolekcje dla młodzieży. W ten sposób mogliśmy się sami przygotować do przeżycia święta naszego Ojca oraz pomóc wiernym lepiej przeżyć ich święto patronalne. Tam, wśród młodzieży zostały dopracowane ostatnie szczegóły, by jak najlepiej przyjąć uczestników spotkania młodych oraz poprowadzić samo wydarzenie.
W czwartek, dzień przed rozpoczęciem JASPAMY, ks. Grzegorz Leszczyk MIC wraz z kilkoma młodymi pomocnikami objechał niemal wszystkie dojazdowe kaplice naszej parafii, by zebrać ofiarowane płody rolne, które miały wesprzeć uczestników spotkania. Obecnie jest tu mała pora deszczowa, toteż tego dnia był ulewny deszcz przez cały dzień. Objechanie całej parafii zajęło cały dzień. Z powodu deszczu i rozmokniętych dróg pośród bagien nie udało nam się dotrzeć do kilku wiosek. O zmroku zajechaliśmy pickup’em wyładowanym kiściami plentenów (pastewny rodzaj bananów), bananami, makabo, manioku (dla białego zapach manioku jest okropny :-/ ), ananasów, avocado, oraz czerwonego oleju z palm. W piątek rano jeszcze ostatnie zakupy na miejscowym bazarze i po południu zaczęli zjeżdżać się już uczestnicy.
W tym roku postanowiliśmy zorganizować JASPAMĘ w łączności z kolebką Marianek czyli z Mariankami polskimi (Góra Kalwaria). Dlatego też wprowadziliśmy w Kamerunie logo Marianek oraz poprosiliśmy naszych współbraci z Polski o możliwość wzięcia takiego samego tematu: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” [Mk 1,15]. Naszym celem było zorganizowanie spotkania w łączności z pozostałymi braćmi z innych krajów.
W czasie spotkania były 2 konferencje dla młodzieży przygotowane przez Marianów. Pierwszą miał ks. Cyrille Augustin Bounoungou Enyegue MIC w którym rozwinął temat główny spotkania łącząc go z osobą naszego błogosławionego Założyciela. Druga konferencja była przygotowana przez braci kleryków Rogatien Ntsana MIC et Christian Munyaribanje MIC na temat: Norma vitae – czyli – jaką regułę przekazał by bł. o. Stanisław Papczyński dla młodzieży dziś, by mogli żyć lepiej?! Młodzi marianie z Kamerunu i Rwandy, znając o. Założyciela i Zgromadzenie oraz młodzież afrykańską lepiej mogą dostrzec wskazania o. Stanisława dla nich samych na dzisiejsze czasy.
Co roku jedne z największych emocji budzi Wielki Konkurs Piosenki! Każdy z uczestników może skomponować piosenkę która musi bazować na temacie ogólnym spotkania i być połączona z osobą o. Stanisława Papczyńskiego. W tym roku było sześciu kompozytorów. Wszyscy uczestnicy konkursu śpiewali solo z akompaniamentem chórków. Rywalizacja była duża. Po raz pierwszy został pokonany Ayos, który do tej pory dwukrotnie zdobywał 1 miejsce. W tym roku najlepszą kompozycją okazała się piosenka z Atoku. Brawo Atok!
W drugim dniu emocji również nie brakowało. W sobotę były dwa inne konkursy. Po południu odbył się mecz piłkarski pomiędzy zgrupowanymi uczestnikami JASPAMY: centrum kontra wschód. Mecz odbył się w strugach niesamowitej ulewy, niemniej zawodnicy grali wiernie, aż do momentu gdy piłka została porwana przez wodę z pobliskiego rowu. Po 25 minutowych poszukiwaniach, jeden z zawodników odnalazł ja 1,5 km od boiska. Wieczorem atmosferę rozgrzał drugi koncert, tym razem taneczny. Chórki oraz grupy taneczne mogły stanąć do konkurencji na najlepszą kompozycję taneczną. Tu najlepsza okazała się młoda grupa z parafii mariańskiej w Minkama.
W niedzielę od rano panowała radość pomieszana z nostalgią. Radość, gdyż wszyscy uczestnicy zżyli już się ze sobą, natomiast nostalgia dlatego, że to już ostatni dzień spotkania. Niemniej Duch Święty okazał się być prawdziwym Pocieszycielem i w uroczystość jego Zstąpienia na uczniów, pocieszał również i uczestników JASPAMY, że za niedługo, bo już tylko za rok znów będziemy się mogli razem spotkać. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył Przełożony Wikariatu kameruńskiego, ks. Krzysztof Pazio MIC, który skierował do młodzieży również słowo życia w czasie homilii.
Na zakończenie Mszy św. zostały również wręczone nagrody dla najlepszych śpiewaków, tancerzy oraz zawodników. Na początku spotkania młodych przyjaciół o. Stanisława oraz marianów, każdy z uczestników otrzymał koszulkę. Po Eucharystii było wspólne zdjęcie, a następnie wszyscy uczestnicy JASPAMY zrobili defiladę po wiosce w rytmie fanfar, bębnów oraz śpiewając pieśni ku czci o. Stanisława Papczyńskiego. Wspólny uroczysty obiad był ostatnim punktem tegorocznej, trzeciej edycji JASPAMY – czyli kameruńskich Marianek. Wszyscy jesteśmy wdzięczni Bogu oraz bł. o. Stanisławowi Papczyńskiemu za dar i owoce tego spotkania.
Grzegorz Leszczyk MIC
Za: www.marianie.pl.