W niezwykłej atmosferze przeżywa się Święta Bożego narodzenia w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Wiedzą o tym bardzo dobrze wszyscy ci, którzy tłumnie przybywają tutaj, aby wraz ze wspólnotą franciszkańską dzielić radość z narodzin Dzieciątka Jezus.
Pomaga w tym cala oprawa zewnętrzna związana z kompozycją szopki oraz dekoracja kalwaryjskiej świątyni. Tradycja zapoczątkowana w Greccio w 1223 roku przez św. Franciszka z Asyżu jest kontynuowana przez jego następców. Tegoroczne przygotowania pochłonęły wiele pracy. Szczególne słowa uznania należą się budowniczym szopki br. Janowi Augustowskiemu i pomocnikom, którzy zadbali o to, aby w betlejemskiej stajence znalazły się owce i króliki. O wystrój kościoła zadbali pracownicy kwiaciarni „Fioretti” z Jasła oraz parafianie.
Co mówili ludzie i zwierzęta w wigilijną noc ? W noc Bożego Narodzenia Msza św. – Pasterka jest sprawowana dwukrotnie: o godzinie 22:00 w kaplicy dojazdowej w leszczynach oraz o godzinie 24:00 w wypełnionym po brzegi kościele w Kalwarii Pacławskiej. W kazaniu skierowanym do wiernych podczas Eucharystii – kustosz Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej O. Piotr Reizner zwrócił uwagę, że istotę Świąt Bożego Narodzenia jest pojednanie się z Bogiem oraz drugim człowiekiem.
W kolejne dni Świąt Bożego Narodzenia niezwykłą popularnością cieszyły się wspólne kolędowanie, na które przybywały cale rodziny. Słowa wdzięczności należą się tutaj Państwu Henrykowi i Lucynie Rudawskim wraz z całą rodziną, których zdolności muzyczne można było słuchać i podziwiać. O. Przemysław Janik – ekonom klasztoru w Kalwarii Pacławskiej przeprowadzał konkursy śpiewania kolęd wśród dzieci, dbając także o specjalne nagrody.
Radosna atmosfera towarzyszyła też 4 stycznia przedstawieniu Jasełek, które zaprezentowała młodzież i dzieci ze szkoty w Huwnikach pod kierunkiem Pani Barbary Mościszko. Dopełnieniem świętowania było 11 stycznia spotkanie opłatkowe wspólnoty klasztornej, nowicjackiej i grup parafialnych.
O. Artur Zajchowski