Decyzję poprzedziło głosowanie współbraci z Kustodii, a zatwierdziła, zgodnie ze statutami zakonu, Stolica Apostolska.
O. Pierbattista Pizzaballa pełnił posługę Kustosza Ziemi Świętej przez ostatnie dziewięć lat. Pierwsza nominacja, którą otrzymał w maju 2004 r., została potwierdzona na dalsze trzylecie w 2010 r. Obecny wybór przedłuża jego misję jako „Gwardiana Góry Syjon i Bożego Grobu w Jerozolimie” do 2016 r.
Aktualnie w Kustodii pracuje 285 franciszkanów reprezentujących 39 krajów z wszystkich kontynentów. 174 zakonników należy do Kustodii Ziemi Świętej, a pozostałych 111 do innych prowincji Zakonu Braci Mniejszych. Najliczniejszą grupę językową tworzy 66 braci z krajów Bliskiego Wschodu, posługujących się głównie językiem arabskim. Na drugim miejscu jest grupa włoska (61), następnie angielskojęzyczna (54) i hiszpańska (50). Posługę misyjną w Kustodii pełni obecnie również 26 zakonników z Polski.
Po upadku Królestwa Łacińskiego krzyżowców franciszkanie osiedlili się w Palestynie i na Bliskim Wschodzie, wchodząc powoli w posiadanie sanktuariów lub uzyskując prawo do sprawowania w nich kultu. W 1333 r. dzięki zabiegom pary królewskiej Roberta Andegaweńskiego i Sancji wykupiono od sułtana Egiptu Wieczernik oraz prawo sprawowania liturgii przy Bożym Grobie.
Franciszkanie, jako jedyni przedstawiciele Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, stali się oficjalnymi stróżami Miejsc Świętych. 21 września 1342 r. papież Klemens VI wydał dwie bulle, którymi potwierdził dzieło władców Neapolu i wydał dyspozycje o nowej administracji kościelno-zakonnej. Na misyjną posługę w Ziemi Świętej wyznaczani byli bracia mniejsi ze wszystkich prowincji zakonu, przechodząc na czas służby pod jurysdykcję kustosza.
J. Kraj OFM, Jerozolima