O. prof. Zachariasz Jabłoński, organizator spotkania wskazuje, że Maryja jest dla nas najdoskonalszym wzorem wiary. Ona uczy nas całkowitego, ufnego zawierzenia Bogu. „Szkoła musi kształtować dojrzałego człowieka, jeżeli chce pomóc w tym kształtowaniu dojrzałego czciciela Matki Bozej, dla którego Ona będzie wzorem. W Roku Wiary chcielibyśmy znów spojrzeć na Jej wiarę, i w jakimś sensie Ona jest dla nas tym odnośnikiem, czy wezwaniem, czy programem też, który realizujemy” – wyjaśnia cel spotkania o. profesor.
Sympozjum zainaugurowała Msza św. odprawiona o godz. 8.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Zebranych powitał o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.
„Maryja to wiara ucieleśniona przez samego Boga – podkreślił w homilii abp senior Nowak – Godzi się więc, żeby na Jasnej Górze w Roku Wiary rozpatrywana była dogłębnie, możliwie najlepiej prawda o wierze Maryi. Wypada, gdy doświadczamy tego, w jak wielkim wymiarze, i z jakim natężeniem głosi się właśnie tu, na Jasnej Górze wiarę Maryi, by i na tym Sympozjum Mariologiczno-Maryjnym objawiła się światu moc tego sanktuarium w utwierdzaniu katolików, zwłaszcza Polaków w wierze. Modlimy się dlatego w czasie tej Mszy św. za pomysłodawców, organizatorów, wykładowców i słuchaczy tego Sympozjum. Niech dzięki nim popłynie stąd wielki apel o odrodzenie się naszego narodu w wierze”.
O godz 9.00 uczestników Sympozjum zgromadzonych w Kaplicy Różańcowej powitał o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. „Rozpoczynające się Sympozjum wpisuje się w Rok Wiary i zaprasza nas do Jasnogórskiej Szkoły Wiary (…) Jasnogórska Szkoła Maryi kształtuje się od przeszło 600 lat, i swoje źródło ma przede wszystkim biblijne. Jansogórska Szkoła Wiary to przede wszystkim wpatrywanie się w Maryję, która, jak nauczał nas bł. Jan Paweł II, przoduje nam w pielgrzymce wiary – powiedział o. Polek – Maryja słuchała tego, co Bóg do Niej mówił. Służebnica Pańska otwarta na Słowo Boga”.
Wprowadzenia merytorycznego w temat dokonał bp diecezjalny kaliski dr Edward Janiak, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. „Maryja wskazuje nam, w jaki sposób powinniśmy żyć wiarą – mówił bp Janiak – Co znaczy wierzyć? Słowo Boże jako Słowo Boże przyjąć w swoim sercu, i całe serce Bogu powierzyć. Ważne jest, abyśmy dostrzegali, jak wiara Maryi była umocniona i zachowana, najpierw w odwiedzinach krewnej Elżbiety, w otoczeniu ludzi wierzących, błogosławiących Boga, które jest właściwym miejscem doświadczenia, umocnienia i zachowania wiary. Wzajemna wymiana doświadczeń pomiędzy Maryją i Elżbietą umacnia i pomaga zachować wiarę. Kiedy serdecznie się witają, pozdrawiają, Bóg jest pomiędzy nimi (…) Przez siostrzane dusze, w wierze przemawia miłość. I w tym kontekście również Jasna Góra jest dla nas szkołą wiary. Najważniejsze jest nasze osobiste spotkanie z Maryją, ale w doświadczeniu, umocnieniu, zachowaniu wiary pomaga również otoczenie owych błogosławionych Boga”.
Słowo wprowadzające wygłosił także metropolita częstochowski abp Wacław Depo. „Bardzo pragnę serdecznie podziękować za to, że to Sympozjum może się tutaj odbyć w Domu Matki. I chciałbym zwrócić uwagę na takie dwa trójmiany. Pierwszym zadaniem, które zawsze się tutaj dokonuje niezależnie od tematu, to jest budowanie na prawdzie czyli prawda, zaufanie i wspólnota – powiedział abp Depo – Prawda o Maryi, która jest zawsze prawdą o Chrystusie. I kontekst tego czasu, który teraz mamy, a mianowicie wielkanocnego okresu, zawsze skłania nas do tego, żebyśmy tutaj budując na prawdzie, byli ludźmi, którzy dzieląc się prawdą z innymi, są świadkami prawdy”. Przypomniał również, że „Jasnogórska Szkoła Wiary jest szkołą narodu”.
„Kolejny trójmian, to jest, żeby odczytać czas, miejsce i ludzi. I w tym zadaniu w sposób szczególny łączymy się z tajemnicą śmierci i przejścia przez śmierć wspólnoty samolotu prezydenckiego. Nim się rozpoczęło nasze Sympozjum, mogliśmy słyszeć syreny alarmowe w naszym mieście, właśnie w godzinie, kiedy oni tam, trzy lata temu kończyli swoje pielgrzymowanie na ziemi” – przypomniał abp Wacław Depo.
W Sympozjum uczestniczą m.in. przedstawiciele różnych wyższych uczelni w kraju, ojcowie paulini, klerycy paulińskiego WSD na Skałce w Krakowie, kapłani i siostry zakonne, osoby świeckie.
W programie znajduje się kilkanaście referatów. Wśród nich zostaną podjęte tematy: Apel Jasnogórski szkołą wiary Polaków, Jasnogórska pobożność maryjna w służbie odnawiania i pogłębiania wiary, Święci i błogosławieni ukształtowani w jasnogórskiej szkole wiary, Jasnogórska szkoła wiary wyzwaniem do nowej ewangelizacji, Kulturotwórcza rola jasnogórskiej szkoły wiary, Jasnogórska szkoła wiary w służbie mobilizacji moralnej Europy.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
Program:
8.00 – Msza św. koncelebrowana – przewodniczy abp dr Stanisław Nowak
Wprowadzenie merytoryczne – bp diecezjalny kaliski dr Edward Janiak, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych
Niepokalana kształtuje świadomość wiary jako daru – o. dr hab. Paweł Warchoł OFM, Ośrodek Naukowo-Badawczy UKSW „Kolbianum” – Niepokalanów
Wniebowzięta umacnia wiarę w eschatyczne powołanie Kościoła – o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE, UP JPII-Kraków
Wiara naznaczona heroizmem zawierzenia – ks. dr Teofil Siudy, WSD – Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie
Maryjne założenia programowe Ślubów Jasnogórskich i Wielkiej Nowenny Tysiąclecia – ks. dr hab. Adam Rybicki, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Jasnogórska pobożność maryjna w służbie odnawiania i pogłębiania wiary – ks. dr hab. Zbigniew Wit, Częstochowa
12.00 – przerwa
14.00 — wznowienie obrad
Apel Jasnogórski szkołą wiary Polaków – arcybiskup metropolita częstochowski dr Wacław Depo, Katedra Personalizmu Chrześcijańskiego, Wydział Teologii KUL, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Święci i błogosławieni ukształtowani w jasnogórskiej szkole wiary – o. dr hab. Zachariasz Jabłoński OSPPE, prof. WSD – UP JPII – Kraków
Jasnogórska szkoła wiary wyzwaniem do nowej ewangelizacji – ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś, UPJPII – Kraków
Kulturotwórcza rola jasnogórskiej szkoły wiary – biskup diecezjalny świdnicki prof. dr hab. Ignacy Dec, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, kierownik Katedry Antropologii Filozoficznej i Etyki
Jasnogórska szkoła wiary w służbie mobilizacji moralnej Europy – Peregrynacja „od Oceanu do Oceanu” – Ewa Kowalewska, prezes Forum Kobiet Polskich – Gdańsk
Dylematy jasnogórskiej ewangelizacji w zetknięciu z ideologiami – o. dr hab. Jan Mazur OSPPE, prof. UP JPII – Kraków
Jasnogórska maryjność drogą naśladowania Maryi – o. dr Jan Pach OSPPE, dyrektor Jasnogórskiej Biblioteki Maryjnej
głos uczestników
21.00 – Apel Jasnogórski – przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski OSPPE
Organizator: Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze
Współpraca: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Patronat medialny: Radio ‘Jasna Góra’, Dwumiesięcznik ‘Jasna Góra’, Biuro Prasowe Jasnej Góry, Tygodnik Katolicki ‘Niedziela’.
Zgłoszenia: o. Zachariasz Jabłoński OSPPE, 42-225 Częstochowa, ul. Kordeckiego 2, e-mail: szczepan_jablonski@poczta.onet.pl, tel. 34/37-777-336
CZCIGODNY KSIĘŻE REKTORZE
Wśród Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego znajdują się zapewne klerycy, których powołanie do kapłaństwa (życia zakonnego) zrodziło się w czasie pielgrzymek bądź przy Sercu Jasnogórskiej Bogarodzicy w sanktuarium. Wielu alumnów uczestniczy z zapałem i entuzjazmem w pielgrzymkach a potem przybywają celebrować Mszę Św., żeby pod przewodnictwem Księży Moderatorów lub Księży Biskupów, zawierzyć swoje posługiwanie kapłańskie Bogu przez wstawiennictwo Maryi Matki i Królowej Kapłanów.
W Roku Wiary pragniemy poprzez sympozjum mariologiczne, pogłębić refleksję naukową nad maryjnym wymiarem ewangelizacji w kontekście przesłania: ‘Jasnogórska Szkoła Wiary’. Złożoność problematyki ukazują tematy referatów. Podjęte przez kompetentnych profesorów zagadnienia dostarczą zapewne materiału służącego do pogłębienia kultu maryjnego.
Nie sposób zaprosić wszystkich Alumnów-Pielgrzymów na to spotkanie, stąd propozycja udziału 2-3 przedstawicieli (w razie korzystania z noclegu prosimy o informację – posiłki zapewnia klasztor nieodpłatnie).
Serdecznie pozdrawiamy Księdza Rektora, wszystkich Księży Moderatorów i Profesorów od Serca Jasnogórskiej Królowej Polski i Matki Kościoła.
Niech przygotowanie do Triduum Sacrum uczyni nas jeszcze bardziej radosnymi i czytelnymi świadkami Miłości.
o. Zachariasz Jabłoński
Definitor Generalny Zakonu Paulinów
o. Roman Majewski
Przeor Jasnej Góry