Pielgrzymki są również przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w lipcu, jak też czasem dziękczynienia za chrzest Polski.
„Włączamy się w tę świętą tradycję Polaków – mówią uczniowie i podkreślają wagę wspólnej modlitwy w tym miejscu – Oprócz modlitwy o maturę to jest takie umocnienie w wierze. Przyjeżdżamy do Częstochowy, która jest świątynią Polski. Przede wszystkim chcieliśmy prosić Matkę Bożą, żeby ta Jej opieka towarzyszyła nam przez całe dorosłe życie, które jest niezwykle trudne”.
W kontekście 1050. rocznicy Chrztu Polski i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży maturzyści apelują o wiarę w Boże Miłosierdzie: „Nigdy nie można się poddawać i wątpić w Boże Miłosierdzie, bo to jest coś najpiękniejszego, co człowiek może otrzymać. Ja bym zacytował pewnego piosenkarza, który powiedział, że Polska bez Boga to ludzie bez sumień. Tak, naprawdę. I apel jest, by młodzi ludzie zauważyli, że bez Boga daleko nie zajdą”.
Modlitwie młodych tradycyjnie towarzyszą biskupi i wychowawcy. Niektórzy maturzyści otrzymują specjalne pamiątki ze swojej pielgrzymki. Dziś modlący się uczniowie z diecezji włocławskiej wyjeżdżają z różańcami, które są dla nich nie tylko darem, ale i zadaniem.
W ubiegłym roku przybył na Jasną Górę co drugi maturzysta.
I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv