Celem narodowych pielgrzymek naszych sąsiadów jest przypomnienie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulińskiego, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski. Przełożony węgierskiej prowincji paulinów o. Botond Bátor przypomniał, że pielgrzymka jest modlitwą o jedność Polaków i Węgrów oraz za Europę, o powrót do chrześcijańskich wartości: „Modlimy się za naród polski, za przyjaźń polsko-węgierską, bo to jest bardzo ważna sprawa teraz w Europie, w tym trudnym czasie, bo trzeba walczyć jako chrześcijanin w Europie. Mamy nadzieję, że ta wspólna modlitwa będzie nam pomagała”.
Także abp Balázs Bábel, który po raz pierwszy uczestniczy w narodowej pielgrzymce, podkreśla, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed Polakami i Węgrami jest obrona wiary: „Europa zapomina, że jesteśmy chrześcijanami; myślę, że teraz oba nasze narody zaczynają podkreślać wartość tych korzeni chrześcijańskich i że będą mogły wspólnie ewangelizować Europę”.
Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 2011 r., kiedy to na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w UE. Dwa lata temu w Sanktuarium wybudowana została Studnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
I. Tyras, Częstochowa
Za: Radio Watykańskie.