Redaktor zafascynowany osobą św. Franciszka z Asyżu opisuje duchowość franciszkańską. Pisze o franciszkaniźmie w literaturze, w świadomości młodopolan, w poezji Jana Kasprowicza, Leopolda Staffa, Ludwika Marii Staffa, Bronisławy Ostrowskiej i Tadeusza Micińskiego.
„Celem niniejszej pracy jest próba opisu tego ożywienia w kulturze polskiej, a ściślej wyraźnego oddziaływania franciszkanizmu na poezję przełomu XIX i XX w.” – podkreśla Ryszard Koziej.
Jego zdaniem franciszkanizm w tym czasie stał się ważnym głosem w dyskusjach dotyczących kształtowania poglądu na świat.
„Analiza młodopolskiego poetyckiego franciszkanizmu jest swego rodzaju spojrzeniem na <dziś> poprzez przypomnienie <wczoraj>” – zaznacza.
Red. Koziej wyznaje, że fenomen franciszkanizmu polega między innymi na tym, że postawa życiowa asyskiego Biedaczyny stała się modelem duchowości w ogóle, wzorem odnajdywania harmonii człowieka i świata.
„To właśnie duchowość Franciszka sprawiła, że jest on niejako <świętym ponadwyznaniowym>, mógł i może być akceptowanym przez wyznawców innych, od katolickiej religii, a także ludzi odrzucających światopogląd religijny” – dodaje.
„Książa ta przynosi znakomitą porcję wiedzy o poezji tamtego czasu i jej – poprzez franciszkanizm – religijnym zakorzenieniu, o szerokich kontekstach kulturowych, religijnych, artystycznych i estetycznych” – pisze z kolei prof. Zenon Ożóg.
„Autor [dysertacji doktorskiej] prowadzi uporządkowany, klarowny, erudycyjny wywód, bez zbędnych komentarzy i mnożenia odsyłaczy (…). Całość opatrzona została stosunkowo obszerną bibliografią przedmiotową i podmiotową” – docenia dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Ryszard Koziej (l. 50) jest dziennikarzem radiowym, doktorem nauk humanistycznych, literaturoznawcą, recenzentem literackim i teatralnym, autorem programów kulturalnych, reportaży i audycji dokumentalnych w Polskim Radiu Kielce. Publikuje w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”. Autor kilku reportaży radiowych, których bohaterowie świadomie, bądź nie, żyją w duchu ideałów franciszkańskich.
Książkę wydali w „Apostolicum” kieleccy pallotyni z Karczówki. Jak zapewnia rektor klasztoru ks. Jan Oleszko SAC, „książka otwiera serię wydawniczą „Dialogi”. A zakonnik podziela zdanie autora publikacji, że św. Franciszek z Asyżu jest postacią „świętego ponadwyznaniowego”.
jms
Za: Redakcja.