W uroczystość Świętego Ojca Dominika franciszkanie odprawiają msze święte i głoszą kazania w dominikańskich kościołach.
Według tradycji, św. Dominik i św. Franciszek spotkali się ze sobą, co zapoczątkowało przyjaźń między nimi i braćmi obu zakonów. Na pamiątkę tego co roku 8 sierpnia – w liturgiczną uroczystość Świętego Ojca Dominika – dominikanie zapraszają franciszkanów do wspólnego świętowania odpustu ku czci swojego Założyciela.
W południe i wieczorem
W dominikańskich kościołach w Krakowie, Poznaniu, Tarnobrzegu i na warszawskiej Starówce ojcowie franciszkanie z różnych gałęzi swojego zakonu odprawią w południe msze święte konwentualne i wygłoszą kazania. Podobne uroczystości pod przewodnictwem franciszkanów odbędą się o godzinie 18 w Lublinie, Jarosławiu, Rzeszowie i Hermanicach.
Odpust ku czci Ojca Dominika świętowany będzie także w pozostałych kościołach dominikańskich. Szczególnie uroczyste obchody odbywają się na warszawskim Służewie oraz w Szczecinie – gdzie św. Dominik patronuje prowadzonym przez dominikanów parafiom.
W klasztorze w Łodzi natomiast Eucharystii w uroczystość św. Dominika przewodniczył będzie arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.
Dzień później – w niedzielę 9 sierpnia – uroczystości ku czci św. Dominika świętować będą Bracia w Gidlach. W odprawionej w południe sumie odpustowej w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wezmą udział franciszkanie z Radomska. Uroczystość będzie częścią obchodów 400-lecia obecności Zakonu Kaznodziejskiego w Gidlach.
Odnowa Kościoła
Dominik Guzmán urodził się w 1170 roku w Hiszpanii. Na początku XIII wieku działał jako misjonarz na południu Francji, gdzie nawracał albigensów i waldensów. Zgromadził wówczas wokół siebie grono współpracowników, z którymi w 1216 roku założył Zakon Kaznodziejski. Zmarł 6 sierpnia 1221 roku w Bolonii – w tamtejszym klasztorze dominikanów znajduje się jego grób. 13 lat później papież Grzegorz IX ogłosił go świętym.
Prawie w tym samym czasie Franciszek z Asyżu założył Zakon Braci Mniejszych, nazywany popularnie franciszkanami. Podobnie jak dominikanie, przyczynili się oni do odnowy Kościoła w średniowieczu.
Za: dominikanie.pl.