Forum Hospicjów Polskich obradowało w Licheniu

153 osoby reprezentujące 32 hospicja z całego kraju w dniach 24-26 października spotkały się w Licheniu na dorocznej konferencji organizowanej przez Forum Hospicjów Polskich. W tym roku tematem przewodnim spotkania było „Hospicjum w służbie rodzinie chorego u kresu życia”.

Temat tegorocznego forum ogniskował wokół rodziny. Uczestnicy paneli dyskusyjnych zastanawiali się nad tym, w jaki sposób, na przestrzeni trzydziestu lat, czyli od momentu kiedy w Polsce rozpoczęły działalność hospicja i ośrodki opieki paliatywnej, zmieniała się rodzina,  czy są jakieś nowe problemy w opiece domowej, czy zrodziły się nowe wyzwania, którym trzeba stawić czoła. Swoje rozważania prowadzili m.in. w kontekście niedawnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie.

Tegoroczne spotkanie przedstawicieli polskich hospicjów było 7 z kolei. Zdaniem Jolanty Stokłosy, prezesa FHP, licheńska konferencja jest bardzo ważna dla przedstawicieli hospicjów, gdyż pozwala na spotkanie się i wymianę doświadczeń.

Nawiązując do kwestii rodziny, jej zdaniem przez ostatnie 30 lat nie zmieniły się problemy społeczne, z który spotykają się pracownicy hospicjów. Teraz, tak jak i wówczas, występują rodziny patologiczne, dysfunkcyjne czy z problemem alkoholowym. Wskazała jednak na dwa nowe elementy, które pojawiły się niedawno i w znaczący sposób utrudniają im pracę: dostępność do narkotyków oraz zamykanie się ludzi na kontakty społeczne, wyobcowanie.

– „Rodziny się zamykają. Mówią: lekarz tak, pielęgniarka tak, ale wolontariusz nie. Jest pewna blokada  wejścia kogoś obcego do domu. I tu jest też bardzo ważne zadanie hospicjów, żeby pokazać tym rodzinom, że czasami warto poprosić sąsiada bądź kogoś życzliwego o pomoc” – wyjaśniła.

W takcie weekendowego spotkania uczestnicy zapoznali się m.in. z zdaniami przekazanymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Liście Apostolskim „Novo Millenio Ineunte”, uczestniczyli także w spotkaniu dyskusyjnym zatytułowanym „Wpływ kryzysu rodziny w realizacji opieki nad chorym i jego rodziną realizowanej przez zespół hospicyjny”. Dyskutowali również nad efektywnym zarządzaniem wolontariatem, organizacją opieki nad rodzinami w żałobie oraz o różnych odcieniach bezinteresowności.

Podczas warsztatów modlili się także podczas wspólnej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, uczestniczyli w Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz Apelu Maryjnym.

Ostatniego dnia warsztatów z uczestnikami spotkał się ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC, dyrektor Centrum Wsparcia Płodności „Naprotechnologia” w Licheniu, który podsumowując spotkanie, poruszył problemy współczesnej rodziny. Na zakończenie wystąpili przedstawiciele Hospicjum Matki Teresy z Bardejova na Słowacji, którzy zaprezentowali zgromadzonym swoją placówkę.

VII Forum Hospicjów Polskich w całości dobyło się w Domu Pielgrzyma ARKA położonym nieopodal bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Licheń Stary, 26 października 2014 r.

Za: www.lichen.pl.

Wpisy powiązane

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI EPISKOPATU POLSKI DS. ŻYCIA KONSEKROWANEGO

ŻYCZENIA PRZEWODNICZĄCEGO KWPZM

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024