Festyn ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w Kurytybie

Nie sposób pisać o emigracji polskiej bez odniesienia do polskiej religijności oraz poświęcenia polskich księży którzy towarzyszą swoim rodakom na wszystkich szlakach ich emigracyjnej wędrówki.
Jednym z najbardziej widocznych objawów polskiej religijności jest wspólne przeżywanie świąt i uroczystości narodowych. Podobnie jak na całym świecie tak też i w Brazylii nasi rodacy chętnie gromadzą się na wspólnotowym przeżywaniu tych chwil, które daleko od kraju stanowią często jedno z nielicznych świadectw naszej narodowej identyfikacji. W ostatnich latach w kraju Krzyża Południa, daje sie zauważyc stale rosnącą liczbę nabożeństw i festynów związanych z polską pobożnością oraz ważnymi dla nas rocznicami. Szczególne znaczenie mają tu niewątpliwie obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej.

W wielu brazylijskich miejscowościach w których osiedlili się lub tworzyli od podstaw nasi rodacy obchodzone są uroczystości ku czci Patronki Polski. Potomkowie polskich emigrantów zbierają sie na modlitwę aby przed obrazem Jasnogórskiej Pani polecać swoje codzienne sprawy i prosić o wstawiennictwo. Dzieje się tak w głębokim interiorze oraz w dużych nowoczesnych miastach. Jakże inaczej podczas tych modlitw brzmią słowa polskiej religijnej pieśni w której śpiewamy: …wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy, zlituj się zlituj niech się nie tułamy. Wśród wielu miejsc w Brazylii gdzie czczony jest Jasnogorski obraz niewątpliwie najbardziej znanym jest położony w sercu Kurytyby park im św. Jana Pawła II. Utworzyony on zostal przez Rafaela de Macedo Grece prefekta Kurytyby dla upamiętnienia wizyty Ojca świętego Jana Pawła II, która miała miejsce w 1980 roku. Oprócz pomnika Jana Pawła II i Mikołaja Kopernika znajdują się w nim także domy wybudowane przez pierwszych polskich emigrantów osiedlonych w stanie Parana. Zostały one przeniesione z brazylijskiego interioru i po koniecznej naprawie oraz konserwacji ustawione w parku by przypominać historię polskiej emigracji w Brazylii.

Dziś urządzone są w nich wystawy obrazujące życie codzienne pierwszych polskich osadników. W centrum parku stoi dom, w którym jest kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Przewieziony on został z parańskiego interioru i zmontowany na stadionie Couto Pereira w Kurytybie gdzie dzięki staraniom ówczesnego rektora PMK w Brazylii, ks. Benedykta Grzymkowskiego SChr odbyło się spotkanie Polonii z papieżem. To właśnie w tym domu brazylijska Polonia chlebem i solą witała Jana Pawła II. Dom ten też dał początek parkowi, który z czasem stał się jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych Kurytyby. Każdego dnia park odwiedzją nie tylko turyści ale i mieszkańcy Kurytyby oraz liczne wycieczki szkolne. Z czasem park ten stał się jakby symbolem polskiej emigracji w Brazylii oraz miejscem licznych uroczystości polonijnych. Nie bez powodu więc został on wybrany na spotkanie polskiej i polonijnej młodzieży podczas tygodnia poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży jakie swego czasu odbyły się w Rio de Janeiro.

Każdego roku odbywaja sie tu też poświęcenie pokarmów wielkanocnych, polskie jasełka czy też uroczystości ku czci Jasnogórskiej Pani. Tegoroczne obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej miały miejsce w ostatnią niedzielę sierpnia czyli 30 sierpnia 2015roku. Już od godzin rannych w parku gromadzili się mieszkańcy Kurytyby oraz przyjezdni goście wśród których dużą część stanowili potomkowie polskich emigrantów. Mimo upływu tylu już lat (w Brazylii mamy 5 pokolenie emigrantów) nadal żywa jest polska pobożność oraz przywiązanie do kraju przodków. Odpowiedzialna za park z ramienia BRASPOL oraz PMK w Brazylii pani Danuta przygotowała dla gości wiele ciekawych atrakcji. Były więc stragany z polskimi przysmakami, można było także kupic wyroby ludowe wyprodukowane przez potomków polskich emigrantów oraz te sprowadzone z Polski. Była okazja by popatrzeć na występy grup folklorystycznych gdzie oprócz znanego w całej Brazylii kurytybskiego zespołu Wisła można było obejrzeć także pokaz zespołów utworzonych przez potomków emigrantów włoskich i niemieckich. Jednak punktem centralnym była Msza św. którą w towarzystwie ks. Wojciecha chrystusowca ora ks. Edwarda werbisty przewodniczył ks. Kazimierz Długosz prowincjał chrystusowców w Brazylii. On też wygłosił okolicznościowe kazanie, w któym nawiązał do znaczenia kultu Matki Bożej Częstochowskiej w życiu polskiego emigranta oraz zachęcił młodzież do udziału w Światowych Dniach Młodzieży jakie w przyszłym roku odbędą się w Polsce. Liturgię uświetnił jeden z najstarszych chórów w Kurytybie powstały przed laty przy polskiej parafii personalnej św. Stanisława biskupa i męczennika.

Na zakończenie uroczystej liturgii zabrał głos pan Stanisław Adamczak rektor Politechniki Świętokrzyskiej który wręczył medale swojej uczelni obecnym na Mszy św: panu. Markowi Makowskiemu Konsulowi RP w Kurytybie, panu Waldemiro Grembski rektorowi Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Kurytybie, odpowiedzialnej za park pani Danucie Lisicka de Abreu, oraz ks. Kazimierzowi Długoszowi prowincjałowi chrystusowców w Brazylii. Ostatnią częścią tegorocznych obchodów uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej w Kurytybie były występy sponsorowanego przez kielecką uczelnię zespołu Wołosatki. Repertuar młodych artystów składał sie z trzech części.

W pierwszej zaprezentowano polskie piosenki turystyczna, w drugiej wykonano tradycyjne pieśni ludowe ale w unowocześnionej aranżacji muzycznej, a w ostatniej części przedstawiono kilka popularnych piosenek brazylijskich. Podobnie jak w innych brazylijskich miejscowościach w których Wołosatki miały okazje się zaprezentować koncert został przyjęty entuzjastycznie. Wszędzie też można było zauważyc wspaniałą integrację grupy z miejscową młodzieżą, której część nadal porozumiewała się z naszymi gośćmi w języku przodków. W radosnej atmosferze spotkania z Polską obecną wśrod nas poprzez polską religijność oraz liczne symbole i  przedstawicieli kraju ojców zakończyły się tegoroczne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w Kurytybie uznawanej za brazylijską stolicę Polonii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości, które zostały umieszczone w zakładce GALERIA FOTOGRAFII na stronie Prowincji.

ks. Kazimierz Długosz TChr

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie