Dostrzegamy w Niej nieustającą pomoc

W związku ze świętem Matki Bożej Nieustającej Pomocy przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o.Janusz Sok skierował do współbraci okolicznościowy list, w którym nawiązał do przypadającego w 2016 roku jubileuszu 150-lecia krzewienia Jej kultu przez Zgromadzenie Redemptorystów.

Przywołał w nim ostatnie ważne wydarzenia w naszej Prowincji związane z niedawną koronacją cudownej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach oraz rocznicą nałożenia koron na obraz Maryi w naszym sanktuarium na Podgórzu w Krakowie. Przywołując słowa papieża Franciszka o. Prowincjał podkreślił, że „Maryja, jako misjonarka, jest faktycznie blisko nas i dzieli z nami nasze życie”. Zachęcił też współbraci do gorliwego szerzenia Jej kultu oraz powierzenia Jej zakonnego powołania i pełnionej misji w Kościele dla dobra ludzi obecnych czasów.

Zamieszczamy pełny tekst listu.


List Prowincjała Redemptorystów na święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Drodzy Współbracia!

Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy, chociaż nie posiada rangi uroczystości, jest przez wszystkich redemptorystów przeżywane jako niezmiernie ważne. Podobnie jak w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – Patronki Zgromadzenia, wpatrujemy się w postać Matki Jezusa i tym razem dostrzegamy w Niej nieustającą, ciągłą pomoc i obronę.

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jednym z najbardziej znanych na świecie wizerunków Maryi. Jej sława i powszechna cześć związana jest z nabożeństwem Nieustannej Nowenny, które każdego tygodnia gromadzi tysiące ludzi. Ludzie różnych języków, odmiennych kultur, różnych statusów społecznych, a nawet odmiennych religii ukochali Maryję w Jej tytule Nieustającej Pomocy i w tym Jej wizerunku.

Dobrze znamy wydarzenia XIX wieku, które „związały” ikonę Matki Nieustającej Pomocy ze Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dwie daty – 26 kwietnia 1866 roku, kiedy to cudowna ikona została wprowadzona do naszego kościoła w Rzymie oraz dzień jej koronacji, która odbyła się 23 czerwca 1867 roku. Zbliża się 150. rocznica tych wydarzeń, toteż w najbliższych latach będą one szczególnie wspominane i świętowane w całym Zgromadzeniu.

Jesteśmy świadomi, że przygotowanie do obchodów jubileuszowych nie może ograniczyć się do przywołania wspomnień i lektury pożółkłych kart kronik. Jest to także doskonała okazja do podjęcia refleksji i oceny „stanu” naszych wysiłków w propagowaniu kultu tej cudownej ikony.

W marcu br. Ojciec Generał skierował do całego Zgromadzenia list, w którym pisał o zbliżającym się jubileuszu: Jestem przekonany, że Rok Jubileuszowy stanowi szczególny moment łaski dla nas i dla ludu Bożego. Jak czytamy w Adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium papieża Franciszka, Maryja jest Matką ewangelizacji (284), powierzoną nam ze „szczególną misją zbawczą” (285), jako „misjonarka, która porusza się̨ blisko nas i towarzyszy nam w życiu” (286). Ona jest naszą Nieustającą̨ Pomocą̨. Przygotowujmy się̨ wspólnie do tej rocznicy z nadzieją i entuzjazmem. Będziemy ją obchodzić́ z radością̨, aby następnie, z nową energią, kontynuować́ z miłością̨ i misyjnym dynamizmem dzieło czynienia Ikony znaną na całym świecie.

W naszej Prowincji te słowa zachęty znajdują szczególne echo w kontekście ważnych wydarzeń związanych z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Myślę tutaj o koronacji cudownej ikony w Gliwicach oraz o rocznicy nałożenia koron na obraz w naszym sanktuarium w Krakowie. Te podniosłe chwile są pastoralnym potwierdzeniem, iż Maryja, jako misjonarka, jest faktycznie blisko nas i dzieli z nami nasze życie apostolskie. Czyż nie jest to szczególne zaproszenie i przypomnienie dla nas wszystkich, abyśmy, jako misjonarze, byli blisko ludzi i z nimi dzielili nasze życie?

U samego początku historii Zgromadzenia nasz założyciel św. Alfons Maria de Liguori Jej – Maryi – zawierzył dzieło redemptorystów i zwracał się do Niej – o bella mia Speranza – moja piękna Nadziejo. Także my dzisiaj, w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy, powierzmy Jej nasze zakonne powołanie i naszą misję w Kościele dla dobra ludzi obecnych czasów. Niech Jej nieustająca pomoc zawsze nas wspiera.

W Chrystusie Odkupicielu

O. Janusz Sok CSsR
Prowincjał

Warszawa, 27 czerwca 2014

Za: www.redemptor.pl.

Wpisy powiązane

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach

Paulini: Już jutro, 6 stycznia, rozpoczęcie Nowenny do św. Pawła I Pustelnika

Abp Galbas na modlitwie z braćmi z Taizé: zazdrościmy Paryżowi, ustawiamy się w kolejce