Głównej sumie w intencji misjonarzy i misjonarek duchownych i świeckich oraz w intencji Przyjaciół Misji Oblackich przewodniczył Biskup Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej z Ukrainy.
Każdego roku Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Niedzielę Misyjną, która przypada w trzecią niedzielę miesiąca października, zapraszają Przyjaciół Misji Oblackich z regionu świętokrzyskiego do wspólnej modlitwy w intencji misjonarzy i misjonarek. Tegorocznemu pielgrzymowaniu naszej poszerzonej rodziny zakonnej towarzyszyło motto zaczerpnięte z orędzia papieża Franciszka na Dzień Misyjny: „Wszyscy uczniowie Pana są powołani do pielęgnowania radości ewangelizacji”. Wspólnie zatem rozważaliśmy nad tym, jak w naszym codziennym życiu pielęgnować radość płynącą z Ewangelii, jak ją skutecznie przekazywać naszym bliskim i wszystkim, których spotykamy na drogach naszej codzienności.
Naszą wielką radością była obecność w naszej wspólnocie J.E. Ks. Biskupa Jana Sobiło z Ukrainy. Hierarcha na wszystkich celebrowanych Mszach Świętych głosił Słowo Boże i dzielił się przeżywaniem wiary i swej pasterskiej posługi we wschodniej Ukrainie: Pracuję we wschodniej Ukrainie, gdzie obecnie trwają działania wojenne. I właśnie tam, pośród wojennej zawieruchy, wraz z kapłanami jesteśmy, trwamy i jak prorok Izajasz, z dzisiejszego pierwszego czytania głosimy prawdę o Bogu – „Ja jestem Bogiem i nie ma innego”; tę prawdę głoszą także misjonarze i misjonarki na wszystkich kontynentach. Iluż ich zginęło za głoszenie tej prawdy. Dziś pragniemy złożyć hołd misjonarzom i misjonarkom, którzy oddali życie za Prawdę – za Jedynego Boga. Dziś na Ukrainie kapłani są zmuszani opuszczać parafie. Kościoły, kaplice są pozamykane. Ale nie pozostawili swoich parafian. Pomagają im w wielu codziennych sprawach. Kapłani ze względu na działania wojenne nie mogą oficjalnie celebrować Mszy Świętej, spowiadać wiernych. Pomagają im znaleźć nowy dom, schronienie, ubranie. Organizują wyprawki szkolne dla dzieci. My możemy tam trwać dzięki Wam! Gdyby nie Polski Kościół nie było by kapłanów na całym świecie. Rozmawiałem przed śmiercią z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, który tak mówił: „Polscy kapłani są wszędzie. Gdziekolwiek jadę to witają mnie Polscy księża. To co Polska eksportuje dobrego to przede wszystkim – Kapłani”. Kochani Pielgrzymi! Dziękuję Misjonarzom Oblatom za to, że mogę dziś być tutaj na Świętym Krzyżu. Dziękuję za Wasze modlitwy. Chcemy dziś uczcić wszystkich misjonarzy duchownych i świeckich. Szczególnie pamiętajmy o Misjonarzach Oblatach. Oni są wszędzie, na całym świecie. Są także na Ukrainie i pięknie pracują. Można to zobaczyć na przykładzie tego sanktuarium! Nie było by dziś kapłanów, misjonarzy i misjonarek z Polski gdyby nie Wasza modlitwa i ofiarność. Dziękuję za wszelkie dobro jakie czynicie dla Kościoła misyjnego – mówił Biskup Jan.
Podczas uroczystej Eucharystii byli obecni także uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy gimnazjum im. Św. Jana Pawła II z Daleszyc oraz Szkoły Podstawowej im św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka. To szkoły zaprzyjaźnione z naszą Oblacką wspólnotą, które rok rocznie przybywają na wspólną modlitwę w intencji misji i misjonarzy.
W godzinach popołudniowych w bazylice młodzież z daleszyckiego gimnazjum przedstawiła montaż słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Mogliśmy wysłuchać fragmenty przemówień, homilii i poezji papieża Polaka. Na zakończenie dorocznej pielgrzymki Przyjaciół Misji Oblackich w modlitwie różańcowej, przez ręce Maryi Niepokalanej, patronki Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów, prosiliśmy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz zawierzaliśmy Bogu wszystkich misjonarzy i misjonarki duchownych i świeckich rozsianych po całym świecie.