Home Wiadomości Dominikanom nie wolno milczeć. Rozpoczynamy Jubileusz

Dominikanom nie wolno milczeć. Rozpoczynamy Jubileusz

Redakcja

800 lat DominikanówJesteśmy po to, żeby szukać nowych dróg i sposobów przepowiadania Ewangelii. 7 listopada dominikanie na całym świecie rozpoczęli świętowanie Jubileuszu 800-lecia swojego Zakonu. Całoroczne święto braci, mniszek i dominikanów świeckich – którzy tworzą Rodzinę Dominikańską – potrwa do 21 stycznia 2017 roku.

Papież błogosławi i dziękuje dominikanom

O dominikanach pamiętał wywodzący się z zakonu jezuitów papież Franciszek. „Pozdrawiam przedstawicieli Zakonu Kaznodziejskiego, którzy wczoraj rozpoczęli świętowanie 800 lat od chwili powstania. Niech Pan błogosławi wam we wszystkim. Dziękuję wam za wszystko, co czynicie w Kościele dla Kościoła i dla wiernych tego Kościoła” – mówił Papież do pielgrzymów na placu św. Piotra podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”.

Dzień wcześniej Jubileusz otworzył uroczyście w bazylice św. Sabiny w Rzymie ojciec Bruno Cadoré, obecny generał dominikanów i 86. następca św. Dominika.

„Święty Dominik chciał głosić jedność. Jego przekonanie o tym płynęło z wizji Piotra i Pawła. Od Pawła wziął pismo, objawienie i jedność dzieci Bożych. Piotr wyposażył go w to wszystko, co potrzebne, aby wyruszyć. Dominik wyruszył więc i zostawił otwarte drzwi. To jest właśnie jubileusz naszego zakonu” − napisał w przesłaniu na Jubileusz ojciec Cadoré.

Prowincjał pyta braci: dlaczego Bóg nas powołał?

Główne uroczystości w Polskiej Prowincji Zakonu odbyły się w Krakowie, gdzie dominikanie założyli w 1226 roku pierwszy na naszych ziemiach klasztor. „Wiąże nas duma, że należymy do rodziny, która od wieków głosi w Ewangelię. Powoduje, że mamy poczucie przynależności do Rodziny Dominikańskiej” – mówił w bazylice Świętej Trójcy ojciec Paweł Kozacki.

Przełożony Polskiej Prowincji przypomniał współbraciom, że „trzeba nam znajdować nowe drogi, nowe ścieżki, nowe sposoby, nowy język przepowiadania Ewangelii. Jesteśmy wezwani do tego, aby w duchu jubileuszu odkryć, przypomnieć to, co fundamentalne, przekroczyć to, co jest naszym ograniczeniem i skierować się ku temu, co jest dla nas wezwaniem. Nie wolno nam milczeć”.

Na postawione sobie pytanie: „Dlaczego Bóg powołał Zakon św. Dominika?”, ojciec Kozacki odpowiedział: „Bo chciał, aby byli ludzie, którzy będą szli i głosili, którzy będą kaznodziejami, którzy będą mówili w sposób zrozumiały, jasny, komunikatywny Słowo, którym Bóg ich obdarował”.

Biskupi doceniają dominikanów

„Kościół warszawski jest wdzięczny dominikanom za ubóstwo i kaznodziejstwo” – stwierdził kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

„Zakon Kaznodziejski jako swój cel podstawowy wybrał głoszenie Ewangelii w jej prostocie i głębi” – zauważył z kolei arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odprawił mszę świętą inaugurującą Jubileusz u poznańskich dominikanów.

W homilii w kościele Matki Bożej Różańcowej przypomniał, że dominikanie „stworzyli ośrodki naukowe, dali początek systemom myślowym, wywarli wpływ na rozwój średniowiecznej myśli, a ich zapałowi towarzyszył dialog rozumu i wiary”.

W kościele na warszawskim Służewie z dominikanami modlił się biskup Michał Janocha. W homilii przywołał wielkie postaci związane z Zakonem Kaznodziejskim. Obok świętych: Tomasza z Akwinu, Alberta Wielkiego i Katarzyny ze Sieny przypomniał spalonego na stosie, a wcześniej ekskomunikowanego, florenckiego dominikanina Girolamo Savonarolę, który „walczył i sprzeciwiał się rozrostowi Kościoła postrzeganego jako corpus politicum, przeciwstawiając mu ewangeliczną wizję Kościoła – corpus misticum”.

W ostatni weekend na Twitterze odnotowano na całym świecie na temat Jubileuszu 23 tysiące wpisów. Jubileuszowy hasztag #op800 w ciągu tego weekendu został użyty aż 34 miliony razy.

fot. S. Skrzeczyński / HighlightsPhoto.pl

Więcej: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda