Rafał Dutkiewicz, Jarosław Gowin, Tomasz Terlikowski i ojciec Ludwik Wiśniewski będą gośćmi Dni Społecznych. Organizują je we Wrocławiu dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Dominik”, Fundacja Sapere Aude i Papieski Wydział Teologiczny.
Tegoroczna edycja Dni Społecznych odbędzie się w dniach od 11 do 15 maja. Jej tematem przewodnim jest kryzys i jego przejawy w różnych dziedzinach życia: gospodarce, polityce, kulturze, patriotyzmie, Kościele oraz rodzinie.
„Dni Społeczne to najlepsza okazja do wymiany poglądów i spostrzeżeń na tematy nurtujące współczesnego, aktywnego obywatela! Jeżeli chcecie wziąć udział w pasjonującej dyskusji oraz zmierzyć się z problemami nurtującymi każdego młodego człowieka – nie może Was tam zabraknąć!” – zapraszają organizatorzy.
Dni rozpocznie 11 maja o godz. 12 msza święta w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha. Panele dyskusyjne odbywać się będą w salach Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, Muzeum Architektury oraz Starym Refektarzu w klasztorze ojców dominikanów.
W dyskusjach na wezmą udział m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin, były marszałek Sejmu Marek Jurek, publicysta Tomasz Terlikowski, a także dominikanie Ludwik Wiśniewski i Paweł Gużyński.
Organizatorzy zapraszają też na dwa wyjątkowe koncerty: jazzowy zespołu Karpeta Jazz Brothers oraz charytatywny Blind Cow i Czerwo, z którego dochód zostanie przeznaczony na rodzinny dom dziecka. Ponadto na stronie internetowej Dni Społecznych trwa kreatywny konkurs z nagrodami.
Więcej informacji na: www.dni-spoleczne.pl i facebook.com/DniSpoleczneWroclaw.
Dni Społeczne nawiązują do Tygodni Społecznych, jakie w latach 80. odbywały się we Wrocławiu z inicjatywy ówczesnego duszpasterza DA „Dominik”, o. Ludwika Wiśniewskiego. Trwały cztery dni i wygłaszano w ich czasie około 20 prelekcji. Wieczorami zaś w kościele dominikanów toczyły się dyskusje panelowe, którym przysłuchiwały się tłumy wrocławian.
„Skąd się wzięły? Z przekonania, że »trzeba się przygotować do wolnej Polski«. Ciągle to mówiłem, że młodzi ludzie powinni myśleć o różnych sprawach, żeby wiedzieć, co mają robić w wolnej Polsce. Tygodnie Społeczne to było największe wydarzenie w naszym duszpasterstwie. Przyjeżdżali na nie niemal wszyscy liczący się w Polsce myśliciele i działacze” – wspomina o. Wiśniewski.