Ta wzruszająca liturgia zgromadziła tysiące wiernych z całego świata, którzy przybyli, aby modlić się o łaski do św. Antoniego i dzielić z oo. Bernardynami z Radecznicy radość tego wyróżnienia, o które starali się oni przez wiele lat.
Radecznica to mała miejscowość położona w woj. Lubelskim. Św. Antoni z Padwy objawią się tu Szymonowi Tkaczowi. Warto podkreślić, że jest to jedyne objawienie antoniańskie zatwierdzone oficjalne przez Kościół. W ciągu wielu lat swego istnienia sanktuarium było świadkiem licznych łask otrzymanych za wstawiennictwem św. Antoniego, w tym wielu więcej cudów uzdrowienia. Wielkie podziękowania należą się oo. Bernardynom, oraz wszystkim wiernym i sympatykom sanktuarium, którzy przyczynili się do przygotowania i godnego przeżycia tej historycznej ceremonii.
Gmina Radecznica ze względu na swoje walory przyrodnicze, oraz ilość znajdujących się na jej terenie zabytków, jest niewątpliwie jedną z pereł Lubelszczyzny. Jednym z najcenniejszych jej skarbów jest zespół klasztorny oraz schody prowadzące do barokowego kościoła umiejscowionego na tzw. Łysej Górze. Zabytkowy kościół, zwany „lubelską Częstochową”, stanowi ważny ośrodek kultu religijnego w tym regionie Polski. Powstał on po objawieniach św. Antoniego, który nakazał ubogiemu Szymonowi Tkaczowi wybudowanie kościoła na tym właśnie wzgórzu. Dzieje sanktuarium nierozerwalnie wiążą się z historią Polski.
Bazylika w Radecznicy jest pierwszą w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, piątą w regionie.
Łukasz J./red.
– oficjalny portal oo. bernardynów w Radecznicy
– bogata galeria fotograficzna z uroczystości ogłoszenia dekretu papieskiego
Za: www.franciszkanie.pl.