W Licheniu k. Konina od wtorku do środy obraduje Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Tematem 122. Zgromadzenia Plenarnego jest refleksja nad instrukcją Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o posłudze władzy i posłuszeństwie „Faciem tuam, Domine, requiram” (Szukam, o Panie, Twojego oblicza – przyp. red.).
Dwaj zakonnicy – kapucyn o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk i pallotyn ks. dr hab. Czesław Parzyszek – wygłosili referaty dotyczące zawartości instrukcji.
O. Derdziuk ukazując problematyke posłuszeństwa zakonników w kontekście współczesnej kultury, zwrócił uwagę na wpływ indywidualizmu, który rodzi pokusę swoistego bałwochwalstwa, grożącego zakonnikom. „Własne projekty uznawane za najlepsze, chce się narzucić innym i w ten sposób sobie ich podporządkować” – przekonywał profesor. Inną formą bałwochwalstwa jest nadmierne podkreślanie własnej godności i wolności podejmowanych wyborów. „Posłuszeństwo od innych zaczyna być traktowane jako upokarzająca zależność. Swoje stawiamy na pierwszym miejscu” – stwierdził
Zakonnicy publicznie ślubują posłuszeństwo, ale ludzi świeckich często życie zmusza do dużo trudniejszego posłuszeństwa przełożonym, aby „nie stracić pracy czy stanowiska” – zauważył o. Derdziuk.
Dlatego zdaniem drugiego prelegenta ks. Parzyszka „tak przełożeni, jak i podwładni, każdy na swój sposób powinni żyć tym samym posłuszeństwem, podporządkowani zadaniom, jakie Bóg stawia całej wspólnocie”.
Na spotkanie z zakonnikami przybył ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering. W kazaniu również mówił o posłuszeństwie.
Zdaniem biskupa to temat trudny, zwłaszcza w kontekście wolności ludzkiej. „Między wolnością a posłuszeństwem przebiega całe życie chrześcijanina, księdza i zakonnika. Myślę, że trzeba tę kwestię omawiać, uczyć jej i wskazywać na konieczność wzrastania, dojrzewania” – powiedział bp Mering.
W pierwszym dniu obrad wyżsi przełożeni zgodnie z nowym statutem Konferencji zatwierdzili sekretarza generalnego, wybrali jego zastępcę i ekonoma oraz komisję rewizyjną.
Członkom Konferencji został przedstawiony nowy przełożony krakowskich jezuitów o. Wojciech Ziółek, który od kilkunastu dni pełni urząd prowincjała.
W obradach uczestniczą gościnnie przewodniczące Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych Zgromadzeń Żeńskich i Konferencji Przełożonych Klasztorów Klauzurowych.
jms