Wszystkie te informacje umieszczone są kompaktowo wokół wybranych, charakterystycznych dla danej kwestii, tekstów biblijnych w celu jak najlepszego do nich dostępu.
’Biblia i jej kultura’, Tom I: Stary Testament, Tom II: Jezus i Nowy Testament.
autorzy: Michel Quesnel, Philippe Gruson
tłum.: Joanna Domańska-Gruszka, Anna Loba, Patrycja Tomczak
To jedyna, jak dotąd, książka na polskim rynku, która tak głęboko i całościowo traktuje o kulturze, w której powstawały Księgi Biblijne.
„Biblia nazywania jest Księgą ksiąg. Jednakże nie spadła ona z nieba. Nie jest też owocem objawienia danego jednej osobie. Tekst Księgi kształtował się poprzez wiele stuleci i ma wielu autorów. Nie spisał jej anioł z nieba, ale ukształtowali ludzie z krwi i kości, którzy uczestniczyli w refleksji nad wielką epopeją człowieka. Biblia ukazuje jak na pięciolinii zwyczajnej historii ludzkości Bóg dopisuje swoją melodię zbawienia. Żeby ją usłyszeć, trzeba w pokorze ducha dostroić do niej swój umysł i serce, a wtedy otworzy ona cały skarbiec mądrości pochodzącej od Boga.
Dla wielu Biblia wydaje się być księgą zamkniętą „siedmioma pieczęciami” (por. Ap 5,1), po zdjęciu których można dopiero dotrzeć do jej treści. Nic bardziej mylnego. Słowo Boże zawarte w Biblii skierowane jest do każdego człowieka i każdy może wyciągnąć z niej naukę i wskazówkę życiową dla siebie. Niemniej jednak, aktualne pozostaje pytanie diakona Filipa skierowane do dworzanina królowej Kandaki: „Czy rozumiesz co czytasz?” (Dz 8,30). Biblia powstała na przestrzeni wielu wieków, w odrębnej i nieznanej dla wielu z nas kulturze. Potrzebuje objaśnienia i osadzenia w kontekście czasów, w których rodziły się teksty biblijne z całym bogactwem rodzajów literackich, poetyckiej finezji, ale i ludzkiej historii nacechowanej pychą, brutalnością i głupotą.
Autorzy prezentowanej książki w sposób modelowy sprostali temu zadaniu. Prosto i czytelnie ukazują orędzie zbawcze zawarte w Piśmie Świętym. Nie jest to zadanie łatwe, bo wybitni specjaliści nie zawsze potrafią zniżyć się do poziomu zwykłego czytelnika, by mu przekazać to, co jest istotne w tekście biblijnym, a pominąć to, w jaki sposób dochodzi się do sedna sprawy. Oddawana w ręce Czytelników książka niezawodnie przybliży każdemu niepowtarzalne orędzie zbawienia skierowane do człowieka” (ks. prof. dr hab. Ryszard Rubinkiewicz SDB, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL, członek Papieskiej Komisji Biblijnej – fragment recenzji).
Na uwagę zasługuje również wymiar ekumeniczny działa oraz duży poczet autorów poszczególnych jego części. Związani są oni z tak zasłużonymi centrami badań biblijnych, jak: Instytut Katolicki w Paryżu, Szkoła Biblijna w Jerozolimie, Protestancki Instytut Teologiczny w Montpellier, czy Uniwersytet w Louvain.
Więcej informacji: www.pallotyni.org.