Po przybliżeniu kontekstu, w którym doszło do zjednoczenia Włoch – relacji pomiędzy siłami laickimi, i w pewnych przypadkach antyklerykalnymi, a kulturą i narodem katolickim – historyk salezjański pogłębił wkład Ks. Bosko w kształtowanie tożsamości Włoch, ze szczególnym odniesieniem do tekstów historycznych i oświatowych, napisanych językiem dostępnym dla wszystkich.
Gdy chodzi o dzieło salezjańskie, które rozpoczęło się od Ks. Bosko, ks. Motto ukazał specyfikę i wymiary działalności salezjańskiej realizowanej we Włoszech poprzez oratoria i ośrodki młodzieżowe, ośrodki kształcenia zawodowego, szkoły, studentaty, konwikty, parafie, bez zapominania o formach pomocy w szczególnych sytuacjach i kontekstach, jak np. opieka wspólnot salezjańskich nad imigrantami włoskimi za granicą i pomoc poszczególnych domów salezjańskich z Włoch w przypadku różnych sytuacji kryzysowych w kraju (klęski żywiołowe, dwie wojny światowe i ruch oporu…).
Na koniec uczony zauważył, że "salezjański wzorzec wychowawczy rozwinął się w ścisłym kontakcie ze społeczeństwem cywilnym, wchodząc czynnie w życie nowych Włoch (…) budząc ogólne uznanie za działania na polu zastępowania, współpracy i pomocniczości".
W październiku będą mieć miejsce inne dwa wydarzenia związane z tym tematem:
- w ramach tego cyklu spotkań, zainicjowanego przez AVC-Piemonte, Córki Maryi Wspomożycielki (CMW) organizują, w sobotę 15 października, w Nizza Monferrato sympozjum na temat: "Scrivete ‘Italia…’. E la scuola cominciò la sua rivoluzione. – Donne tra cultura ed educazione. Da Nizza Monferrato alla Sicilia", poświęcone wkładowi CMW w wychowanie kobiety we Włoszech po zjednoczeniu. Głos zabiorą prof. Massimo Introvigne i prof. Grazia Loparco;
- w środę, 26 października, "Sala Promoteca" Rady Miejskiej Rzymu będzie miejcem Sympozjum Naukowego: "Salesiani e Figlie di Maria Ausiliatrice da 150 anni accanto ai giovani".
ANS – Castelnuovo Don Bosco
Za: www.infoans.org