Delegat Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński za pośrednictwem diecezjalnych duszpasterzy prawników zaprosił środowisko prawnicze na doroczną Pielgrzymkę Prawników na Jasną Górę. Od wielu lat odbywa się ona w pierwszą sobotę października, w tym roku będzie to 4 października.
29. Pielgrzymka Prawników Polskich rozpocznie się o godz. 9.30 drogą krzyżową na Jasnogórskich Wałach. Poprowadzi ją duszpasterstwo prawników diecezji białostockiej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczyć o godz. 11.00 biskup polowy Tadeusz Płoski w koncelebrze z bp. Arturem Mizińskim, delegatem Konferencji Episkopatu ds. duszpasterstwa prawników. Bp Płoski wygłosi okolicznościową homilię.
Po Eucharystii prawnicy wysłuchają w Sali Papieskiej wykładów: ks. prof. dr hab. Józef Krukowski z KUL wygłosi referat "Religia i etyka w prawie Unii Europejskie", a o. prof. dr hab. Jacek Salij z UKSW będzie szukał odpowiedzi na pytanie, postawione w tytule wystąpienia: "Czy Kościół nie związał się zbytnio z prawicą".
Za organizację Pielgrzymki Prawników Polskich odpowiada ks. Jan Pasierbek – od 2006 r. krajowy duszpasterz prawników.
Patronem prawników jest św. Iwo z Bretanii. Iwo Hélory urodził się koło roku 1250 w Kermartin w pobliżu Tréguier. Po ukończeniu 14 roku życia studiował w Paryżu na wydziale sztuk wyzwolonych, później na wydziale prawa kanonicznego i teologii, a w Orleanie na wydziale prawa cywilnego. Kiedy jako niemal trzydziestoletni, świetnie wykształcony prawnik powrócił do rodzinnej Bretanii, archidiakon Rennes natychmiast powołał go na stanowisko oficjała, czyli diecezjalnego sędziego duchownego i powierzył mu wszystkie sprawy sporne diecezji.
Iwo od samego początku zyskał sobie opinię bezstronnego, nieprzekupnego i sprawiedliwego sędziego. Zawsze czynił starania, by pogodzić zwaśnione strony i uniknąć procesu, a jeśli już musiało do niego dojść, biednym opłacał koszty postępowania sądowego, skazanych odwiedzał w więzieniach i wspomagał ich rodziny, a szczególną troską otaczał najbardziej bezradnych, zwłaszcza wdowy i sieroty. Po czterech latach Iwo objął urząd oficjała w Tréguier i został wyświęcony na kapłana.
Zmarł 19 maja 1303 roku. Liturgiczne wspomnienie św. Iwona przypada 19 maja. Wówczas prawnicy z całego świata zjeżdżają do Tréguier w Bretanii, by w barwnej procesji odprowadzić relikwiarz z czaszką Świętego z katedry św. Tugduala do kościoła NMP w Minihy-Tréguier.
Miejscem kultu św. Iwona w Polsce jest Iwonicz Zdrój, gdzie znajduje się bodaj jedyny w Polsce kościół pw. św. Iwona. Według Encyklopedii Katolickiej "nazwa XIV-wiecznej osady Iwonicz wiąże się z wczesnym kultem św. Iwona w Polsce".
BP KEP