Jak pogłębić spowiedź, jak dotrzeć do ludzi traktujących ją lękowo czy formalnie? O. Wojciech Prus mówi, że potrzeba do tego kapłanów kontemplujących, nie bojących się „tracenia czasu” w konfesjonale. Wtedy jest szansa, że spowiedzi przedślubne, tak często formalistyczne i niedojrzałe, będą owocniejsze. Narzeczeni mają szansę przygotować się do takiej spowiedzi podczas kursu przedmałżeńskiego. Teoretycznie szansa jest, ale czy kursy w polskich parafiach do sakramentu małżeństwa przygotowują dobrze? O tym pisze Katarzyna Kolska.
Bierzmowanie to chyba najbardziej powierzchownie traktowany sakrament. Wciśnięcie go w ramy szkolnego obowiązku w wielu wypadkach nie służy dobremu przygotowaniu do niego.
Kapłani starają się, by sakrament namaszczenia chorych nie był traktowany jak zwiastun śmierci. Niestety, spotykają się ciągle z tym zabobonnym podejściem. Skutki bywają smutne: rodzina wzywa księdza dopiero po śmierci chorego – o czym pisze Stanisław Zasada. Jarosław Makowski z kolei przedstawia zestaw mitów na temat kapłaństwa.
Kapłan – heros, wybrany, poświęcający się, stojący „ponad ludem”. Z takiego traktowania kapłaństwa bierze się z jednej strony postawa, że się kapłanowi wszystko należy, z drugiej – nadludzkie wymagania wobec księży. Uzupełnieniem tego tekstu może być druga część opowiadania „Kapliczka” Jana Grzegorczyka, gdzie ksiądz gorszy innych i upada, ale tak naprawdę jego relacja z Bogiem pozostaje tajemnicą. Tak jak w przypadku Jacka Kaczmarskiego, który najprawdopodobniej przyjął chrzest przed śmiercią (tekst Jacka Kowalskiego).
Jak zwykle, w miesięczniku o. Jacek Salij odpowiada na pytania o sprawy nurtujące wielu wierzących: tym razem mówi o wszechmocy Boga i jej naturze. Antyklerykałów klasyfikuje ironicznie o. Dariusz Kowalczyk. Inny felietonista, Jarosław Makowski przywołuje sprawę medialnej burzy, jaką wywołała wypowiedź Benedykta XVI na temat walki z AIDS w Afryce. Grzegorz Górny podróżuje po krajach arabskich, gdzie nawet w centrach handlowych są miejsca modlitwy dla muzułmanów, podczas gdy w Europie tyle jest miejsc pozbawionych sacrum. Do uświęcania czasu zachęca o. Jan Góra zapraszając na kolejne spotkanie nad Lednicą.
W numerze przeczytamy recenzję filmu „Człowiek na linie” Jamesa Marscha oraz pisma „Pastores”. Komentarze do majowych niedzielnych czytań napisali dominikanie: Wojciech Czwichocki, Tomasz Golonka, Tomasz Grabowski, Tomasz Zamorski i Stanisław Nowak.
Jolanta Brózda-Wiśniewska