Wieczernik – po łacinie Coenaculum – to pomieszczenie w jednym z domów jerozolimskich, gdzie Jezus Chrystus spożył Ostatnią Wieczerzę z apostołami. Tam został ustanowiony sakrament Eucharystii, tam Zmartwychwstały ukazał apostołom i tam miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego.
Już na przełomie I i II wieku powstała w tym miejscu świątynia chrześcijańska. Około 400 r. zbudowano bazylikę, zwaną Matką Wszystkich Kościołów. Wielokrotnie burzono ją i odbudowywano, była własnością to chrześcijan, to muzułmanów. Dzięki zabiegom dyplomatycznym król Neapolu Robert Andegaweński wykupił Wieczernik od sułtana Egiptu i w 1333 r. ofiarował go franciszkanom.
Zakonnicy otrzymali wówczas również prawo do odprawiania nabożeństw w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie i w bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem.
Już w 1335 r. franciszkanie wybudowali w pobliżu Wieczernika klasztor. Kiedy muzułmanie kolejny raz zagrabili Wieczernik, w 1551 r. bezpowrotnie usunęli stamtąd franciszkanów. Bazylikę zamienili na meczet.
Od 1948 r. Wieczernik jest własnością państwa Izrael. Każdego roku katolicy łacińscy razem z franciszkanami celebrują tam nieszpory Zesłania Ducha Świętego, co przypomina, że są oni prawowitymi właścicielami tego miejsca. Do dzisiaj franciszkański kustosz Kustodii Ziemi Świętej nosi oficjalny tytuł "Gwardiana świętej Góry Syjon".
12 maja miejsce to nawiedził papież Benedykt XVI, odbywający pielgrzymkę apostolską do Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. W drzwiach Wieczernika oficjalnie przywitał go generał Zakonu Braci Mniejszych o. José Rodriguez Carballo OFM, a chwilę później przemówienie powitalne wygłosił kustosz kustodii o. Pierbattista Pizzaballa OFM.
Ojciec Święty na zakończenie słowa skierowanego do uczestników tej uroczystości podziękował franciszkanom za kilkusetletni trud bycia wiernymi strażnikami i kustoszami miejsc świętych.
wp
Za: www.franciszkanie.pl .