Studia filozoficzno-teologiczne ks. Styczeń rozpoczął na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1955 r. Jego naukowa droga związała się odtąd z ks. Wojtyłą. Pod jego kierunkiem przygotował pracę magisterską i doktorską (1963 r.). W 1971 r. przedstawił rozprawę habilitacyjną. Ks. Styczeń najpierw został asystentem, a następnie adiunktem przy katedrze ks. Karola Wojtyły. Gdy Wojtyła w 1958 r. otrzymał sakrę biskupią, a w 1964 został mianowany arcybiskupem krakowskim, coraz częściej z racji licznych obowiązków powierzał ks. Styczniowi prowadzenie wykładów i seminarium z etyki.
Kiedy kard. Wojtyła został papieżem, jego kontakty z dawnym uczniem pozostały. Ks. prof. Styczeń był częstym gościem w pałacu apostolskim, razem z Ojcem Świętym spędzał wakacje. Towarzyszył Papieżowi w rekonwalescencji po zamachu, był też przy jego śmierci.
Z inicjatywy ks. prof. Stycznia, uchwałą Senatu Akademickiego KUL został powołany w 1982 r. Instytut Jana Pawła II KUL jako międzywydziałowy ośrodek tejże uczelni, w celu prowadzenia „studiów nad myślą i dziełem papieża Jana Pawła II". W 1988 r. ukazał się pierwszy numer wydawanego przez Instytut kwartalnika "Ethos".
Ks. Styczeń był m.in. Konsultorem Papieskiej Rady do Spraw Rodziny i członkiem Rady Naukowej Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie Łomiankach. Napisał ponad 300 prac z dziedziny etyki, m.in. „Etyka niezależna", „A,B,C etyki", „Wprowadzenie do etyki". Był laureatem wielu nagród, otrzymał też m.in. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Nawarze w Hiszpanii.
Ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS (1931-2010) zmarł w czwartek 14 października 2010 roku w szpitalu św. Jadwigi w Trzebnicy k. Wrocławia. Miał 79 lat.
(SDS/ jl © Biuro Prasowe KEP 2010)
Za: www.episkopat.pl