Tak rozległe prace remontowe, które realizowane były w Hebdowie – możliwe były dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach różnych projektów (m.inn. Małopolski Regionalny Program Operacyjny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), oraz poprzez środki własne.
Zakonu Pijarów nie tylko ocala tak okazały zabytek od zniszczenia i przywraca do dawnej świetności, ale także przeznacza do nowych funkcji. Założeniem przyjętym przez Zakon jest to, by klasztor "żył nowym życiem", by stał się miejscem otwartym, przyjmującym gości, oferującym swe przestrzenie na to, co współczesnemu człowiekowi jest potrzebne dla jego harmonijnego rozwoju i wzrostu. Klasztor zatem, po kompleksowej rewitalizacji pełnić będzie podwójną funkcję. Jedna zawarta jest w misji powołanego przez Zakon "Centrum Wiara i Kultura". Podtytuł wyjaśnia praktycznie wszystko: "Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury". Druga funkcja oddana jest przez drugi powołany przez Zakon podmiot i jest nim Hotel św. Norberta. Oba wymiary wzajemnie się przenikają – Hotel służy Centrum, bowiem Centrum korzysta z całej infrastruktury Hotelu, zaś z drugiej strony działalność "Centrum Wiara i Kultura" sprawi, że i działalność hotelarska, gastronomiczna i konferencyjna będzie się rozwijać.
Tak więc dla – do niedawna jeszcze – bardzo zniszczonego klasztoru nadchodzi nowy czas, wręcz nowa epoka. Klasztor w Hebdowie stanie się – jak dawniej – centrum duchowym i kulturalnym regionu, na nowo przyciągnie nie tylko zwiedzających, ale i pielgrzymów z zewnątrz, stanie się atrakcją dla mieszkańców regionu i przybyszów z daleka, miejscem spotkań, odpoczynku i spędzania wolnego czasu, które posiada walor religijny, edukacyjny i kulturalny.
10.00 – Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Hebdowie sprawowana przez J. E. Księdza Biskupa Kazimierza Ryczana, Ordynariusza Diecezji Kieleckiej
11.00 – uroczyste otwarcie obiektu sala św. Norberta
– słowo wprowadzające:
o. Józef Matras SP, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów
Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego
– modlitwa i poświęcenie obiektu
J. E. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan
– zwiedzanie zespołu
– prezentacja wystawy "Zakonne dziedzictwo kulturowe w zbiorach pijarów"
– poczęstunek