Mszy św. przewodniczył bp Lahham, a koncelebrowali: ks. Mario Mulč Stagno, dyrektor szkoły salezjańskiej w Manouba, ks. Laurence Essery, dyrektor wspólnoty salezjańskiej, i trzydziestu innych kapłanów. We Mszy św. uczestniczyli: ambasador Polski w Tunezji, wraz z małżonką, ambasador i konsul Malty oraz przedstawiciele tunezyjskich wspólnot muzułmańskich i żydowskich.
Czytania mszalne i modlitwa powszechna były odczytane w języku polskim, francuskim i arabskim, odpowiednio do różnych narodowości, które były reprezentowane i złączone z tym tragicznym wydarzeniem. Sam bp Lahham wygłosił dwie homilie, najpierw po francusku, a potem po arabsku.
W homilii pogrzebowej arcybiskup przybliżył niektóre szczegóły dotyczące śmierci polskiego misjonarza. Przypomniał, że panika rodzi przemoc, i zachęcił wszystkich do modlitwy za zabójcę i znalezienia siły do przebaczenia, zgodnie z nauczaniem Jezusa. Bp Lahham wyraził słowa pochwały pod adresem ks. Rybińskiego za jego radosną służbę i dyspozycyjność względem wspólnoty tunezyjskiej, młodzieży szkolnej oraz – rozwój ośrodka edukacyjnego w Manouba. Następnie poprosił salezjanów o modlitwę za ks. Rybińskiego, Zgromadzenie i całą Tunezję, kraj, który, po wielu latach dyktatorskich rządów, z trudnością poszukuje swojej wolności.
Wzruszające były niektóre z momentów uroczystości. W procesji z darami przedstawiciele nauczycieli zanieśli do ołtarza prace wykonane przez uczniów z przedszkola ku pamięci ks. Rybińskiego. Po komunii św. kapłan z Jordanii odśpiewał po arabsku Modlitwę Opuszczonego błogosławionego Charlesa de Foucauld, a następnie wspólnota polska zaśpiewała pieśń Maryjną we własnym języku.
Na zakończenie Mszy św. odśpiewano "Salve Regina", podczas gdy arcybiskup Tunisu i koncelebransi procesyjnie odprowadzili trumnę do drzwi katedry.
Ciało śp. ks. Rybińskiego zostało przewiezione do Polski, gdzie w środę, 2 marca, odbędą się uroczystości pogrzebowe w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie.
ANS – Tunis
Za: www.infoans.org