Home WiadomościArchiwum Troska o życie w różnych jego wymiarach hasłem nowego roku duszpasterskiego

Troska o życie w różnych jego wymiarach hasłem nowego roku duszpasterskiego

Redakcja

Wprowadzenie w parafiach celebracji Słowa Bożego, częstsze korzystanie z błogosławieństw liturgicznych, ukazujących bogactwo odniesień do życia, a także tworzenie parafialnych klubów krwiodawstwa, rozwijanie wolontariatu młodzieżowego i duchowa adopcja dziecka poczętego – to niektóre z zagadnień, na podjęcie których wskazuje temat nowego roku duszpasterskiego. Program "Otoczmy troską życie" jest realizowany w Kościele od pierwszej niedzieli Adwentu, przypadającej 30 listopada.

"Otoczmy troską życie" – tak brzmi hasło pracy duszpasterskiej na rok 2008/2009. – Z pewnością nie chodzi tu o wąsko rozumianą obronę życia nienarodzonych ani o zagrożenia życia ludzkiego, chociaż nie można oczywiście tych problemów pominąć. Chodzi raczej o troskę o szeroko rozumiane wszystkie formy życia, które wyszły z rąk Stwórcy. Obejmuje to troskę o życie środowiska naturalnego i życie człowieka w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Do tego nawiązuje motto biblijne roku duszpasterskiego: "Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości" (J 10,10). W tym biblijnym cytacie ukazana jest troska Boga o to, by stworzony przez Niego człowiek odkrył, że życie jest darem i potrafił się nim zachwycić, wyrażając przy tym wielki szacunek do własnego życia, do życia innych ludzi oraz do stworzonego świata.

Hasło "Otoczmy troską życie" to zadanie głoszenia Ewangelii życia. Jak wyjaśnia ks. Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Duszpasterskiej, szczególnie ważnym wydaje się przypomnienie teologii ciała, jaką zaproponował Jan Paweł II w cyklu słynnych katechez "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich" oraz w encyklice "Evangelium vitae".

– Troska o życie musi bazować na chrześcijańskiej koncepcji osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, w harmonii cielesno-duchowej, którą objawia tajemnica Wcielenia – tłumaczy ks. Stułkowski.

Celebrowanie podczas liturgii rocznic, np. roczku urodzin dziecka czy jubileuszy małżeńskich, to doskonała okazja, by podziękować Bogu za dar życia, rodziny.

Duchowni są zachęcani, by w większym stopniu wykorzystywali rytuał błogosławieństw z ukazaniem bogactwa odniesień do życia, a także, by częściej korzystali z zawartych w Mszale Rzymskim Mszy i modlitw w różnych potrzebach. Podkreślając niezastąpioną rolę rodziny jako środowiska życia, duszpasterze będą zaś zachęcać wiernych do korzystania z "Rytuału rodzinnego", aby poprzez domową liturgię wyrażać troskę o dar życia.

Postulatem nowego roku duszpasterskiego jest także położenie większego akcentu na wspieranie ruchów religijnych i grup, które wychowują do dojrzałej wiary, pobudzają do troski o życie duchowe. W parafiach mają być także wprowadzone celebracje Słowa Bożego, a wierni będą zachęcani do lektury Pisma Świętego, m.in. w grupach rozwijającego się w parafiach Dzieła Biblijnego.

Współczesne zagrożenia życia ludzkiego, zwłaszcza w jego pierwszej fazie (aborcja, niszczenie zarodków przy zapłodnieniu in vitro) i u jego kresu (eutanazja), powinny mobilizować ludzi dobrej woli, a chrześcijan w szczególności, do przeciwstawiania się im. Stąd promocja Dnia Świętości Życia, obchodzonego przez Kościół w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 III), a także zachęta do modlitwy w ramach duchowej adopcji za dzieci poczęte i obchody Dnia Młodzianków (28 XII), który nawiązując do biblijnej rzezi niewiniątek, zwraca uwagę na problem zabijania dzieci w łonach matek.

Arcybiskup Gądecki podkreśla, że hasło "otoczmy troską życie" należy rozumieć nie tylko jako przeciwstawienie się "cywilizacji śmierci", ale i konieczność pozytywnego działania. Duszpasterze będą więc zachęcać do podejmowania wolontariatu, zwłaszcza w hospicjach czy w parafialnych grupach Caritas, niosących pomoc najuboższym.

Troska o życie innych może się przejawiać także poprzez honorowe krwiodawstwo i włączenie w działalność czy powoływanie klubów krwiodawstwa w parafiach. Ogólnopolski program wskazuje także na konieczność podejmowania pomocy duszpasterskiej osobom w żałobie, w tym kobietom, które w wyniku poronienia utraciły dziecko, osobom uzależnionym i tym, które straciły sens życia i przeżywają depresje.

Poruszając zagadnienie troski o życie, program odnosi się również do tematyki harmonii z dziełem stworzenia. Chrześcijańska ekologia postrzegana jest bowiem jako istotna inspiracja dla rozwoju wiary. Arcybiskup Gądecki przestrzega jednak, by nie pominąć różnicy ontologicznej pomiędzy życiem zwierzęcym a życiem człowieka.

– Należy to czynić w obliczu presji pewnych nurtów cywilizacji zmierzających do "uczłowieczania zwierząt" i "zezwierzęcania ludzi", jak i w obliczu pojawiania się form miłości do zwierząt większych niż miłości do ludzi – zauważa hierarcha.

Patronami roku duszpasterskiego, przeżywanego pod hasłem "Otoczmy troską życie" będą sylwetki dwóch świętych, będących przykładami dojrzałego świadectwa wiary: św. Pawła, którego rok obchodzony jest w Kościele powszechnym, i św. Brunona z Kwerfurtu, który ewangelizował na naszych ziemiach, a którego millennium śmierci przypada akurat w 2009 r.

Pomocą dla duszpasterzy, katechetów i liderów wspólnot jest przygotowana przez Komisję Duszpasterstwa publikacja "Program duszpasterski na rok 2008/2009 "Otoczmy troską życie". Zawiera ona schemat programu duszpasterskiego, czyli propozycję podziału tematu stosownie do okresu roku liturgicznego, a także szereg materiałów pomocniczych, w tym wykładów dotyczących różnych aspektów hasła roku duszpasterskiego i projektów duszpasterskich z nimi związanych. Publikacja pod redakcją ks. Szymona Stułkowskiego ukazała się staraniem Wydawnictwa Świętego Wojciecha z Poznania.

Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski tworzy pięciu biskupów: abp Stanisław Gądecki (przewodniczący), bp Edward Dajczak, abp Henryk Hoser SAC, abp Kazimierz Nycz i bp Zbigniew Kiernikowski oraz sześciu konsultorów. W spotkaniach komisji uczestniczą także eksperci i duszpasterze krajowi.

BP KEP

——————————————————————————–

MODLITWA JANA PAWŁA II (z Evangelium vitae)

O Maryjo,
jutrzenko nowego świata,
Matko żyjących,
Tobie zawierzamy sprawę życia:
spójrz, o Matko, na niezliczone rzesze
dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat,
ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia,
mężczyzn i kobiet – ofiary nieludzkiej przemocy,
starców i chorych zabitych przez obojętność
albo fałszywą litość.
Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna
potrafili otwarcie i z miłością głosić
ludziom naszej epoki
Ewangelię życia.
Wyjednaj im łaskę przyjęcia jej
jako zawsze nowego daru,
radość wysławiania jej z wdzięcznością
w całym życiu
oraz odwagę czynnego i wytrwałego
świadczenia o niej,
aby mogli budować,
wraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli,
cywilizację prawdy i miłości
na cześć i chwałę Boga Stwórcy,
który miłuje życie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda