Przede wszystkim fundamentalną sprawą jest troska o formację, na odpowiednim poziomie teologicznym i duchowym; a następnie świadectwo, które musi uświadomić, że nie ma owoców apostolatu bez głębi ucznia; i w końcu – zaangażowanie, które musi być ukierunkowane strategicznie na te tematy, które już zostały pogłębione w Wiązankach ostatnich lat: umiłowanie życia, dobre i owocne, poprzez spotkanie z Bogiem, miłośnikiem życia; wspieranie rodziny, bazującej na związku małżeńskim mężczyzny i kobiety, zgodnie z pierwotnym zamysłem Boga; wyzwanie wychowawcze, jako ukazanie młodym sensu życia, i promocja kultury prawdziwie godnej człowieka; ewangelizacja, ponieważ świat potrzebuje Boga, Chrystusa i Jego Ewangelii; oraz powołanie – jako program życia.
"Maryja, Matka Boża, jest wielka, ponieważ uwierzyła i przemierzyła prawdziwą pielgrzymkę wiary. Jest Ona prawdziwą nauczycielką wiary, która uczy nas być autentycznymi uczniami i pełnymi pasji apostołami. Wielkość Maryi jest w zasięgu wszystkich: Niepokalana, Matka Boża, Zmartwychwstała wraz Chrystusem, żywa i obecna pośród nas! Każdy z nas, jak Ona, i z Nią, może być wierzący. Jak Jankowi Bosko w śnie w 9. roku życia, tak każdemu członkowi Rodziny Salezjańskiej wskazuje pole pracy: żyć i oddać życie dla młodzieży; i styl: ulegli Duchowi Świętemu, wolni od trosk związanych z obroną struktur i wrażliwi na nowe potrzeby młodzieży".
Aby możliwe było urzeczywistnienie i wewnętrzne przyjęcie tego aktu zawierzenia Maryi Przełożny Generalny pozostawił Rodzinie Salezjańskiej pewne zalecenia, wśród których wyłania się zwrócenie szczególnej uwagi na rodzinę, będącą pierwszym podmiotem wychowania i pierwszym miejscem ewangelizacji. „Charyzmat salezjański w swej trosce o rodzinę powraca do swoich początków, a rodzina w spotkaniu z duchem Ks. Bosko nabiera dynamizmu i radości ewangelicznej. W tym znaczeniu jesteśmy wezwani do tego, aby czynić duszpasterstwo młodzieżowe coraz bardziej otwarte na duszpasterstwo rodzin. Liczna obecność rodzin i młodych małżeństw, które, pod przewodnictwem Maryi, dzielą ze sobą drogę życia – na którą składa się formacja, współuczestnictwo i modlitwa – jawi się jako opatrznościowy dar Maryi Wspomożycielki, będący konkretnym wyrazem Jej troski o nowe pokolenia".
W perspektywie obchodów dwustulecia urodzin Ks. Bosko (16 sierpnia 2015) Przełożony Generalny poprosił Stowarzyszenie Maryi Wspmożycielki, aby podzieliło się z wszystkimi grupami Rodziny Salezjańskiej spostrzeżeniami, wskazówkami i praktykami apostolatu wśród młodzieży, aby można było uwypuklić wymiar maryjny historii, pedagogii i duchowości ks. Bosko. Na koniec zachęcił, aby w prowadzeniu i animacji grup Rodziny Salezjańskiej, zwłaszcza na poziomie lokalnym, kierowano się maryjnym duchem służby, komunii i uważnej wrażliwości apostolskiej, przede wszystkim wobec tych, którzy przeżywają największe trudności.
Wydarzenie, jakim był VI Kongres, jak to stwierdzili pan Tullio Lucca i ks. Pierluigi Cameroni z Rady ADMA, to prawdziwy dar i dzieło Maryi Wspmożycielki. W klimacie wielkiej radości ewangelicznej Rodzina Salezjańska, podsycana świadectwem wiary i pobożności maryjnej narodu polskiego, odnowiła zawierzenie siebie Maryi Wspomożycielce, aby z jeszcze większym zapałem i pasją apostolską realizować swoją misję wychowawczą i ewangelizacyjną.
Wkrótce będzie dostępny cały tekst na stronie ADMA wraz z innymi materiałami kongresowymi.
Na ANSchannel dostępne są dwa krótkie filmiki video z przemówieniami Przełożonego Generalnego i Matki Yvonne Reungoat, Przełożonej Generalnej CMW.
ANS – Częstochowa
Za: www.infoans.org