Tytuł doktora Kościoła przyznawany jest przez papieży. Nadano go ponad 30 świętym. Jeżeli Benedykt XVI przychyli się do prośby organizatorów kongresu to św. Faustyna Kowalska byłaby czwartą kobietą w tym gronie i pierwszą osobą narodowości polskiej.
Nadanie tytułu doktora Kościoła św. Faustynie Kowalskiej może być jednym z wielu owoców II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie to będzie przebiegać pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei" i odbędzie się w dniach 1 – 5 października. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu.
Na internetowej stronie Kongresu (www.wacom2011.pl) zarejestrowało się ok. 1,3 tys. osób, które reprezentują wszystkie części świata – Europę (Francja, Hiszpania, Irlandia, Lichtenstein, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), Amerykę Południową (Argentyna, Kolumbia, Peru, Wenezuela), Środkową (Dominikana i Haiti) i Stany Zjednoczone, Afrykę (Kamerun, Nigeria, Rwanda, Wybrzeże Kości Słoniowej), Azję (Chiny, Filipiny, Indie, Liban, Malezja), Australię i Fidżi na Oceanie Spokojnym. Są to kapłani, osoby konsekrowane i świeckie; głównie kobiety (ok. 70 proc.). Najstarszy uczestnik ma prawie osiemdziesiąt lat – najmłodsi mogliby być jego prawnukami.
Kongresowe wystąpienia otworzy i zamknie kard. Stanisław Dziwisz, gospodarz II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który jest odpowiedzialny za kult miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i przez długie lata towarzyszył kard. Karolowi Wojtyle – bł. Janowi Pawłowi II ucząc się od niego nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.
W programie znajdą się także referaty, homilie i wystąpienia: kard. Christopha Schönborna z Wiednia, kard. Stanisława Ryłko – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Philippe’a Barbarina z Lyonu, kard. Petera Erdö z Budapesztu, bp. Martina Uzoukwu z Minna w Nigerii, kard. Kazimierza Nycza z Warszawy oraz świadectwa Zuq Spancy z Kosowa, S. Marie Simone-Pierre z Francji, Josephine Dalmoro z Indii czy międzynarodowej wspólnoty Cenacolo pomagającej młodym narkomanom i alkoholikom.
Oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium, zaplanowano także ekumeniczną modlitwę za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Kongresowi towarzyszyć będą ponadto koncerty i spotkania z krakowianami w wielu parafiach.
KAI/pz
Za: www.deon.pl